Milan Brigljević je postao veteranski viceprvak u šahu

Od 18. do 22. lipnja u Trogiru je održano veteransko prvenstvo Hrvatske u šahu u organizaciji Hrvatskog šahovskog saveza i Šahovskog saveza Splitsko dalmatinske županije. Već na samom početku veterani su uputili mnoge zamjerke na organizaciju i odnos prema veteranskom šahu. Naime, veterani su igrali u sredini dana između kadetskih natjecanja, tako da se dan nije mogao dobro organizirati. Sve je upućivalo na to da su veterani ubačeni u zadnji trenutak i nisu u fokusu organizatora. Nagrade su bile simbolične a i igralo se ubrzano na 30 minuta + 30 sekundi/potez. Sve je ukazivalo na to da je ovo natjecanje organizirano tek na pritisak članova veteranske komisije, prije svega zagrebačkog šahiste Damira Mravunca, koji se posebno zalagao za veteranska prvenstva. Veteranska šahovska populacija broji oko 1400 registriranih članova i uplaćuje samo od članarina preko 160.000,00 kuna u proračun Hrvatskog šahovskog saveza. Stoga je normalno za očekivati da Hrvatski šahovski savez organizira kvalitetna natjecanja veterana i da odnos prema veteranima 50+ i 65+ bude korektan. No, s obzrom na stanje u Hrvatskom šahovskom savezu, malo je nade da će očekivanja veterana, ženske šahovske populacije i kadeta biti tako skoro realizirana.

Nastupilo je dvadesetak veterana iz cijele Hrvatske, od toga 1 međunarodni majstor, 2 FIDE majstora, jedan nacionalni majstor i više majstorskih kandidata i kategoriziranih šahista. Igrao se jedan turnir, ali rezultati su se brojili za dvije konkurencije : 50+ i 65+. Nastupilo je i 5 šahista Šahovskog društva Sisak (Milan Brigljević, Kruno Galić, Nenad Ognjenović, Petar Petričević i Josip Blažević).

Nakon 7 kola i vrlo zanimljivih i dosta izjednačenih borbi, prvo mjesto su podijelili međunarodni majstor Nenad Mrkonjić iz Osijeka i FIDE majstor Milan Bigljević iz Siska sa 5 osvojenih bodova. Nenad Mrkonjić je imao nešto bolje dodatne kriterije (buholz) pa je zasluženo osvojio prvo mjesto, tim više što je i jedini uspio pobijediti Milana Brigljevića a i završio je turnir bez poraza.

Milan Brigljević je igrao turnir na visokoj razini iako realizacija prednosti nije uvijek išla glatko, što je zasigurno razultat dugotrajnog neigranja u vrijeme pandemije. U prvom kolu nije uspio pobijediti u boljoj pozciji Božu Miškovića iz Splita pa je završilo remijem. Pobjedom nad Kermanom iz Čakovca se vratio ali u 3. kolu vrlo blijedom igrom bijelim figurama gubi protiv kasnijeg pobjednika Mrkonjića iz Osijeka. Kada je izgledalo da će kola krenuti nizbrdo, Brigljević se potpuno vratio sa dvije uzastopne pobjede, od kojih je ona protiv izravnog konkurenta Srđana Basarića iz Zagreba bila posebno važna. No, ključni rezultat bio je u predzadnjem kolu protiv starog prijatelja i jakog majstorskog kandidata Mladena Bratoševića, kada je spasio izgubljenu poziciju u konačnici i remijem crnim figurama stvorio šansu za borbu za naslov. U zadnjem kolu protiv Ante Deriša iz Zagreba, nakon propuštenih prilika u otvaranju i središnjici, uspio je iscijediti suhu drenovinu u poziciji s mikroskopskom prednosti i pobjedom dosegnuti diobu prvog mjesta.

Od ostalih sisačkih šahista, ugodno je iznenadio Nenad Ognjenović koji je osvajanjem 3,5 boda podijelio 9. do 13. mjesto. Galić i Petričević su završili na 3 boda a Blažević na 1,5 bod.