Autor:Miroslav Šantek
Ljestve su visoke i strme. Prolaz za tavan mali i zahtijeva fizički napor. Kad sve to izvedete ušli ste u potkrovlje u kojem mogu samo patuljci dobro funkcionirati. Ispraviti se ne možete, samo čučeći se možete kretati. Ali vrijedilo je. Uz malo napora došao sam do svjetla dana koje je probijalo kroz rupu na krovu. Ispred mene se ukazao novi dimnjak u izgradnji. Crvene cigle svježe zaljepljene betonom i noge čovjeka koji visoko na krovu, pod kišnom zavjesom zida novi dimnjak na adresi Lopašićeva 47 Petrinja. Zazvah majstora koji se sagnuo i pružio glavu u unutrašnjost. Mlad dečko. Arsen se zove. Iz Bosne je kaže, a radi za tvrtku For adapting iz Hvara. Ovdje je s kolegama već dva mjeseca i sazidali su dosta dimnjaka. Ne zna točno koliko, ali kaže da će još dugo ovdje ostati. Za ovaj današnji, pošto je prvo srušio stari, trebat će mu cijeli dan posla.

U ovoj kući na samom kraju te Lopašićeve ulice u blizini Petrinjčice živi bračni par Vidović. Stariji ljudi, još uvijek vrlo pokretni i živahni. Milka (78) ne želi puno razgovarati, još manje se fotografirati, ali njen suprug Antun (82), bravar koji je mirovinu zaradio u Gavrioviću opisao je njihov slučaj. Ovim kvartom, srećom, potres nije udario punom snagom kao u središtu grada, tako da su većini kuća najviše oštećeni dimnjaci i krovovi. Brigade dobrovoljaca i vatrogasaca koje su uskočile u pomoć odmah nakon potresa su sanirale krovove. Slično se dogodilo i ovoj obitelji. Pukli su dimnjaci, ali kao i kod mnogih drugih kuća pokazalo se da su limeni krovovi zakon. Zakucan lim u dimnjak je sačuvao mnoge od potpunog urušavanja, pa su se tako ozbiljno rasklimali, ali u kakvoj takvoj funkciji da se može ložiti i preživjeti zimu do proljeća i obnove i zidanja novoga. Statičari su kući dali zelenu naljepnicu i tražili očitovanje dimnjačara o stanju dimnjaka koji se popeo na krov i ustvrdio da se klimaju i da ih se mora ukloniti. Onda su došli vatrogasci i uklonili gornji dio dimnjaka, a par cigli je ostalo iznad krova i tako su ovi ljudi pregrmjeli potresnu zimu. Odmah su prijavili štetu, država je izgradila elaborat i prije nekoliko dana stigli su radnici. Vidovići će ovu zimu dočekati u toploj kući s novim dimnjakom.

Ovo je klasičan primjer nekonstruktivne obnove i brojevi s kojima se političari vole pohvaliti i s kojima često izlaze u javnost kad ih se proziva za sporost obnove. Pod obnovom u ovom slučaju smatraju saniranje dimnjaka jer sagradili ili popravili neku kuću žute i crvene kategorije nisu niti jednu , a upravo to smo i čuli od državnih službenika koji su nahrupili u dvorište. Oni iznose podatke da su obnovili 565 objekata, a da upravo rade na 195. Opravdavaju se nedostatkom radne snage i vjeruju da će Vlada iznaći vrlo brzo rješenja da se obnova ubrza. Pozivaju na postupak samoobnove, a sve pojedinosti se mogu dobiti u njihovom petrinjskom Uredu za obnovu pored spomenika Stjepana Radića. Sami građani su na rubu živaca, a i sam premijer Plenković je nedavno izjavio da nije zadovoljan brzinom obnove. Kada ćemo napokon vidjeti od temelja do krova izgrađenu bar jednu kuću i sretna lica ukućana – teško je prognozirati. Do tada, ovi dimnjaci koji su izgrađeni su stvar s kojima korisnici nemaju primjedbi. Sanirani i sazidani su kvalitetno. I petrinjska gradonačenica Magdalena Komes je ovdje. Žuri za Zagreb i sastanak s predstavnicima Hrvatskih voda. Puno je posla pred njom. Još više problema. Raduje ju što dobro ide obnova zelenih kuća kojih, kako kaže, u Petrinji ima najviše. No, ona vjeruje da će uz pomoć Vlade Petrinja ponovo stati na noge i da će izmjenom Zakona o obnovi stvari se ubrzati. Kaže da Petrinja prednjači po broju uklonjenih objekta i obnovi nekonstrukcijskih zelenih kuća, a veseli ju što je jučer pokrenut dio Centra novog života.