Most volontera?

Inicijativa građana Petrinjsko proljeće je došla na ideju da u znak zahvalnosti prema svim onim ljudima koji su uskočili u pomoć razrušenom gradu predlože da se jedan od mostova – kupski na Brestu ili most na Petrinjčici u Kaniži, nazove – Most volontera. Prijedlog su postavili na njihov profil društvene mreže gdje su građani u anketi izrazili želju da se tim imenom nazove most na Petrinjčici. Oni su cijelu ideju sročili ovako:

29. listopada u 12 sati i 19 minuta predstavnice građanske inicijative Petrinjsko proljeće u gradsku će upravu predati zahtjev da se mostu, koji se u Gupčevoj nadvija nad Petrinjčicu, nadjene ime Most volontera.Koliko ih je samo došlo u Petrinju sa svih strana Hrvatske onog zlokobnog prosinačkog dana. Pripadnici navijačkih skupina, alpinisti, pripadnici vatrogasnih postrojbi i HGSS-a, volonteri Crvenog križa, brojni obični mali veliki ljudi otvorenih su srca, riskirajući vlastite živote, stigli u naš gradić nad kojim se još crnilo nebo od prašine srušenih kuća, a nogostupi bili potpuno zakrčeni nekadašnjim krovovima i zidovima. Vrhunski su chefovi na središnjem gradskom trgu kuhali za sve, pod šatorom, na hladnoći. Volonteri su otirali naše suze i skupljali krhotine naših života i kuća petrinjskim ulicama. Takva ljudskost, hrabrost i dobrota nemaju cijenu; ne postoji novac kojim se to može platiti. Možemo im jedino biti beskrajno zahvalni na svemu što su učinili onda kada nam je bilo najteže.

Sama ideja rodila se na jednom od sastanaka Petrinjskog proljeća, ubrzo je složen tekst i građanima je ponuđena anketa u kojoj su izrazili želju da se ovaj most nazove Mostom volontera. Bolno smo svjesni da je ovo simbolična zahvala, jer trenutno naš izranjavani grad ni nema mogućnosti zahvaliti ljudima koji su onog dana zapravo postali Petrinjci, baš poput nas. Kada to epidemiološki uvjeti budu dozvoljavali, bilo bi sjajno da svi ti divni ljudi dođu u Petrinju, na jedno zajedničko druženje, da im pokažemo kako kuca petrinjsko srce i da ih ugostimo onako kako to nismo bili u stanju 29. prosinca.Do tada im jedino možemo, po tko zna koji put, izraziti svoju beskrajnu zahvalnost za sve ono što su učinili kako bi nam pomogli.Nadam se da će, kada budu dolazili, pored mosta stajati natpis Most volontera. Ovoga puta neće prijeći most kako bi skupljali krhotine ljudi i kuća i neće gledati tugu; prijeći će most da nam srca naprosto zajedno, radosno kucaju.

I doista, u dogovoreno vrijeme, točno u minutu na šalteru Gradske uprave tri predstavnice Petrinjskog proljeća su službeno predale svoj prijedlog na razmatranje nadležnima.

Ivana Palaić : “Izbor ove lokacije za novo imenovanje je odluka naših građana što su oni izabrali obzirom smatraju da most nosi ime volontera. Riječ je o mostu na Petrinjčici u Gupčevoj ulici, jednoj od rijetkih građevina u našem gradu koja je ostala cijela. Ovo je simbolična akcija, sukladna mogućnostima.Petrinja je mali grad, siromašan grad, a Petrinjci su ljudi koji su snažni i koji su zahvalni i mi ne možemo zaboraviti sve one koji su u ključnim trenucima bili s nama kada smo bili najranjiviji.”

Drinka Mažić :” Naši mostovi u Petrinji nemaju ime i na jednom našem sastanku smo si razmišljali što bismo mogli napraviti za te ljude – volontere koji su se od 29.prosinca prošle godine slili u naš grad i kada smo postali Hrvatska u malom.Budući nismo bogat grad i ne možemo dizati velebna zdanja smatrali smo da je ovo jedan simboličan način da kažemo jedno ogromno hvala zaista svima. Želimo da kada ti ljudi dolaze u Petrinju da im srce počne brže kucati kao kad dolazite u neki svoj rodni kraj. Beskrajno, ogromno, ljudsko veliko hvala svim volonterima. Želimo da znaju da smo mi Petrinjci velikog srca i za njih tu ima uvijek mjesta.

Njihova želja je da do godišnjice potresa 29.prosinca pločica s nazivom Most volontera bude na mostu u Gupčevoj ulici, a prilikom predaje zahtjeva u gradskoj upravi su se susreli i sa petrinjskom gradonačelnicom Magdalenom Komes:

“Zahvaljujemo se na svakoj inicijativi koja dolazi od građana. S ovim prijedlogom koje je donijelo Petrinjsko proljeće sam upoznata, s tim da moram priznati da cijelo vrijeme od potresa razmišljamo o nazivu i o lokaciji nekog novog mjesta unutar grada da dobije naziv, sličan ovom koji je predložen.Još nismo ni počeli graditi Petrinju, mislim da će biti puno trgova, ulica, naselja koje ćemo graditi, tako da će biti mjesta u budućnosti za ovakve inicijative. Inicijativu pohvaljujem, ali predlažem da pričekamo, tek smo na početku obnove i revitalizacije grada. Smatram da ima još vremena da razmislimo.Naravno da smo zahvalni svim volonterima i donatorima koji su od trenutka potresa bili s nama, ali napominjem kako završetak volontiranja nije još gotov. Taj postupak pomoći gradu Petrinji još uvijek traje i to nije završeno i zato smatram da bi trebali još pričekati.Ovaj prijedlog će ići na Gradsko vijeće, predhodit će mu stav Odbora za imenovanja ulica i trgova pa o tome slijedi rasprava.” – kaže gradonačelnica i na tome je sve zasad završilo.

Da li će političari koji sjede u Gradskom vijeću podržati ovaj prijedlog tek treba vidjeti, a valja i spomenuti da je i prije bilo prijedloga za preimenovanje ovog mosta koja se nikad nisu ostvarila.