Prilog Antuna Petračića
Po zapovijedi ministra obrane RH Gojka Šuška 1. studenoga 1992. ustrojena je 12. domobranska pukovnija Petrinja, popunjena vojnim obveznicima s područja tadašnje Općine i dragovoljcima iz sastava ZNG, 74. i 80. samostalnog petrinjskog bataljuna, 162. petrinjske brigade HV Zrin, te satnije Moščenica iz 120. sisačke brigade Tomo Bakač. Tijekom ratnih godina, čuvari, branitelji bojišnice uz svoj okupirani grad i sela, u slavnoj vojno redarstvenoj operaciji Oluja s pripadnicima 2. gb Grom i specijalne policije Osa, oslobodili su rodni zavičaj. Kroz 12. pukovniju prošlo je oko 2500 pripadnika, u obranu i stvaranje Domovine živote je položilo 40 branitelja, ranjeno ih je 88, jedan nestali.




Zapovjednici su bili natporučnik Jasenko Krovinović, satnik Željko Hosi, bojnik Vlado Kunert, a završetkom rata, koncem 1995.godine, počinje demobilizacija i cijela postrojba prevedena je u pričuvu. Tada joj je zapovjednik bojnik Zlatko Iskrić, sada predsjednik Udruge ratnih veterana- veterana Domovinskog rata Grada Petrinje, čiji su članovi organizirali obilježavanje 29. godišnjice ustroja svoje pukovnije.
U okviru svečanosti sinoć je u župnoj crkvi sv. Lovre služena misa zadušnica za sve poginule i nestale branitelje Petrinje i cijele Hrvatske, a vodio je policijski kapelan don Ivo Borić, uz trajnog đakona Vjekoslava Uvalića, duhovnika svih branitelja RH.
Obojica su molitvom zaključili polaganja vijenaca i svijeća uz novo raspelo i kip hrvatskog vojnika na kraju Mažuranićeve ulice ispred novih prostorija udruge -organizatora sjećanja na 1. studeni 1992.



U dijelu do sada obnovljenog i uređenog bivšeg željezničkog utovarno-istovarnog skladišta, kojeg je od HŽ na korištenje dobila Udruga ratnih veterana, za ovu prigodnu postavljene su nakon potresa spašene ratne fotografije i eksponati izložbe „Ne zaboravimo – Vukovar-Knin- Petrinja“
– Pod životnim opasnostima od novih potresa sklanjali smo neoštećeno iz ruševnih ostataka prostorija u Gajevoj ulici, a spašeno čuvali kod svojih kuća. Sada je izložen dio tih uspomena, a trajni postav dobit će mjesto u drugom dijelu novih prostorija, kojima tek slijede sanacija i popravak – veli Zvonimir Martinović- Mika, suautor izložbe s ogrankom Matice hrvatske, uz također hrvatske branitelje Domagoja Bernića, Vladimira Krpana i pokojnog Hrvoja Tomu Bešlića.
U trećem svečanom dijelu sinoćnjeg obilježavanja obljetnice 12. domobranske pukovnije, tajnik Udruge RV-VDR Petrinje Zvonimir Martinović iznio je povijest ratnog puta, a u ime domaćina i organizatora zadnji zapovjednik Zlatko Iskrić naglasio da njihova udruga uporno i sustavno njeguje uspomene na Domovinski rat, a k njima je svatko dobro došao i može se uključiti u volontiranje. Onim „dušobrižnicima“ koji govore kako su ovakve manifestacije opet jelo i pića, uzvratio je da su sjećanja „ napravljena od članarine članova i pomoć donatora, a dok smo mi živi Domovinski rat, koji je bio pravedan i obramben, neće ostati zaboravljen“.



Pukovnik Ivan Radić, zapovjednik 2. mehanizirane bojne Grom, ujedno i izaslanik ministra obrane Marija Banožića, čestitao je i pohvalio ovakva sjećanja na poginule i veličinu Domovinskog rata.
Za njegovanje uspomena, te posebno širenja istine o Domovinskom ratu među mladim naraštajima založila se Ivona Poltrinieri, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale u Ministarstvu hrvatskih branitelja, iz kojeg je nazočila kao osobna izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra Tome Medveda.
Skup je pozdravio i zamjenik sisačko moslavačkog župana Mihael Jurić, izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, a kazao da su hrvatski branitelji najveći heroji u cjelokupnoj povijesti Hrvatske.


– Vi ste vjekovnu težnju za domovinom iznijeli, obranili i stvorili temelje, 1995. oslobodili i stavili u okvire današnje granice. To je dar svim našim budućim generacijama, obveza da je čuvamo, pazimo, njegujemo i svojim radom, zalaganjem, trudom i odnosom učinimo boljom, onakvom kakvu ste vi htjeli onih dana kada ste je išli braniti i stvarati- naglasio je M. Jurić.