Izuzetno lijepo jesensko vrijeme više je nego povoljno za graditelje svih vrsta i struka uključenih u poslije potresnu obnovu grada i okolnih naselja.
Na pr. uoči vikenda u nevelikoj Gundulićevoj ulici istovremeno su čak tri velika kamiona miksera svojim visoko podignutim cijevima i usporavanjem prometa betonirali unutrašnjost zgrada gradske uprave, Srednje škole i dosadašnje Prve OŠ.
Naveliko je radi i s triju strana Trga dr. Franje Tuđmana, dio Nazorove ulice totalno je zakrčen strojevima i preprekama ( samo usko prohodan za rijetke pješake), a nema mira ni po središnjem gradskom parku, u našem poznatom Strossmayerovom šetalištu.
U njem su svakodnevno gradske čistačice na uklanjanju silnog otpalog lišća, a muškarci u granama stabala na sezonskom orezivanju i oblikovanju krošnji. Uskoro komunalcima slijedi blagdansko kićenje i uljepšavanje petrinjskih ulica i samog šetališta.
U njem će do svečanih prosinačkih adventskih dana očekivanja Božića i dočeka Nove godine ( ali i tužne trogodišnjice katastrofalnih potresa 28/29.XII 2020.) u novom ruhu osvanuti obnovljeni simboli toga prostora i ponosa cijele Petrinje.
U završnici je zahtjevna restauracija čuvenog, oduvijek u zeleno obojanog metalnog Glazbenog paviljona, u središtu parka okruženog sa sedam visokih stabala crnogorice, a zaštićenog kulturno-povijesnog objekta kojeg Petrinja ima još od 1892.
Austrijske je „proizvodnje“, kao eksponat te zemlje bio izložen na tadašnjem Zagrebačkom zboru ( po sadašnjem velesajmu), a naši stari Petrinjci kupili su ga i postavili usred novog gradskog šetališta, pretvorenog iz vojnog vježbališta. Oktogonalnog oblika, metalne konstrukcije s puno ukrasa i dijelova ornamenta, postavljen je na isklesani kamen, a godinama služio kao otvorena pozornica na pravom mjestu.
Nakon cjelokupnog razmontirana i prevoženja u Zagreb na sanaciju i popravak, te stručnog restauriranja podišta, „novi“ paviljon vraćen je na svoje povijesno mjesto, a upravo zadnji majstori finiširaju svoje poslove.
Cjelokupni radovi stoje 248.814 eura, od čega Grad Petrinja namiruje 167.180 eura, a Ministarstvo kulture i medija 79.633 eura, zbog čega je koncem studenoga tijekom radne posjete Petrinje i ovo gradilište obišla ministrica Nina Obuljen-Koržinek.
Ovdje će se ponovo održavati i program Adventa u Petrinji 2023., najavljuje gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes, pa je sigurno kako će se pod novim krovom i rasvjetom unutar staro-nove ograde veselo svirati i radosno pjevati u Badnjoj noći, pred svetu misu polnoćku u nasuprotnoj župnoj crkvi sv. Lovre.
Projekt obnove paviljona izradio je i radove nadzire mladi petrinjski arhitekt Antun Fajs, rodom s kraja Gupčeve ulice, poznate Kaniže, kojeg smo i zatekli pokraj Petrinjske vremenjače, još jednog starinskog simbola ovog parka i cijele Petrinje .
– Po dogovoru s Gradom, skiciram izgled meteorološkog stupa kojem također predstoji glavna obnova, ali s radovima iduće godine. Napravit ću idejni projekt – kaže mladi stručnjak.
Zelena valjkasta kućica ostat će istog izgleda, ali totalno sanirana i popravljena, s novim uređajima i opremom i svemu drugom, kako je izgledala prilikom postavljenju 1891. zaslugom ravnatelja Realne gimnazije dr. Ivana Zocha. Ovaj meteorološki stup zadnji put je obnovljen prosinca 2001., a njegova noseća konstrukcija ostaci su pokrova bunara za kojeg se mislilo da je ostavljen ispod glazbenog paviljona, ali je ovaj tjedan, na iznenađenje sviju, otkriven izvan temelja.
Pri samom kraju je konstrukcija obnova cijele Galerije Krsto Hegedušić, kazala nam je ravnateljica POU Hrvatskog doma Vesna Brebrić, a od velikih zahvata u parku još se čeka (od gradskih dužnosnika najavljeno i obećano) zahtjevno saniranje fontane–vodoskoka s četiri bakrena dječaka na leđima žaba kornjača.
Glede sakralno-vjerskih objekata u Šetalištu J.J. Strossmayera pozornost javnosti okrenuti su crkvi sv. Lovre i samostanu časnih sestara Družbe Kćeri Božje ljubavi.
S vrha župnog tornja žestina potresa otkinula je i u dubinu parka srušila šest metarski metalni križ, sada na čekanju do vraćanja u svoju visinu sa sanacijom cijelog zvonika. Kako saznajemo od župnika prečasnog Josipa Samaržije, ti će radovi početi iduće godine, ali je pokrenut popravak župnog doma, zato sada okruženog građevinskim skelama.
S takvim obnoviteljskim radovima u dvorištu sv. Lovre istovremeno će rasti i napredovati novi cvjetnjak samo s mladim grmovima „čuvar kuće“. Namjerno takvo cvijeće „da čuva Božju kuću“, u novom kamenjaru oblikovanom s ostacima iz susjedne zgrade gradske uprave, posadio je poznati čuvar prirode i najveći pazitelj okoliša crkve i parka Miljenko Hajdinak. Iz toga zapadnog dijela Strossmayerovog šetališta, odmah iza župne crkve, donosimo aktualnu najavu: u subotu 2. prosinca svečano će se uz blagoslov i prijepodnevnu svetu misu označiti dovršenje cjelovite obnove samostana časnih sestara Kćeri Božje ljubavi. Ova družba u Petrinji je neprekidno od 1928. godine.













