Novinar: Antun Petračić
Udruga Radnih veterana-veterana Domovinskog rata Grada Petrinje ustalila je, i po tome postala dobro znana, obilježavanje obljetnica ratnih postrojbi iz obrane i oslobođenja Petrinje, drugih važnih događaja i svega ostaloga vezanog uz održavanje tradicije sjećanja i ne zaborava Petrinjaca na Domovinski rat i doprinos njegovih sudionika u sadašnjosti.
Takva najnovija spomen manifestacija proteklog petka bila je u znaku 31. godišnjice osnivanja 12. domobranske pukovnije Petrinja, po zapovijedi ministra obrane RH Gojka Šuška oformljene 1. studenoga 1992. Nastala je preustrojem 162. brigade i pripadnika ZNA-a, 74. i 80. petrinjskog bataljuna, uz ulazak u sastav satnije Mošćenice.
U svome sastavu 12. pukovnija imala je zapovjedništvo s pristožernim postrojbama, tri pješačke bojne, laku minobacačku bateriju 120 mm, mješovitu protuoklopno-topničku bateriju i logističku satniju.
Prvi zapovjednik 12. pukovnije od 1. 11. 1992. do 1. 9. 1993. bio je natporučnik Jasenko Krovinović, kojeg zamjenjuje satnik Željko Hosi, zatim novi zapovjednik 17. 10. 1994. postaje Vlado Kunert, a za zadnjeg zapovjednika 1. 6. 1997. dolazi Zlatko Iskrić, koji ostaje do gašenja pukovnije 1998., procesa započetog 1996. postepenom demobilizacijom i potpunim ukinućem.
Ova petrinjska postrojba HV držala je dugu ratnu crtu od Mošćenice do ušća rijeke Gline u Kupu i obranjen slobodni prostor u petrinjskom Pokuplju, sudjelovala u vraćanju okupiranih položaja, a ravnopravno s 2. gardijskom brigadom Grom u VRO Oluja oslobodila privremeno okupirano područje Banovine i u njoj same Petrinje.
U svome postojanju pukovnija je brojala oko 2500 pripadnika, a devetero ih je dalo živote u obrani Hrvatske: Rikard Mažar, Slavko Hodalj, Mirko Medved, Vlado Kardaš, Drago Ivanović, Viktor Vinković, Zvonko Capan, Božo Martan i Tomislav Radošević, kao nestali se vodi Mladen Brleković, a 60 ih je teže i lakše ranjeno.
Pripadnici 12. pukovnije svoje su zadaće obavljali odgovorno i časno, a najistaknutiji su dobili odlikovanja, nagrade, medalje, spomenice, pohvale i druge nagrade.
Sadašnje svečano obilježavanje 31. obljetnice ustrojavanja 12. DP Petrinje počelo je svetom misom zadušnicom u župnoj crkvi sv. Lovre, uz vođenje generalnog vikara Sisačke biskupije Ivice Mađera, dok je trajni đakon Vjekoslav Uvalić prevodio molitvu uz Isusovo raspelo pokraj prostorija Udruge ratnih veterana na bivšem željezničkom kolodvoru u Petrinji.
Ispod križa je više izaslanstava položilo vijence i svijeće, a glazbeni program na otvorenom, nakon sličnog misnog nastupa, izveo Band Kraljice od Sabe iz Marijine legije Petrinje.
U nastavku svečanosti, sudionike je pozdravio predsjednik Udruge RV-VDR Petrinje Zlatko Iskrić, a kao izaslanik Grada Petrinje i SMŽ važnost ovakvih okupljanja naglasio Nenad Bužanić, predsjednik Koordinacije udruga iz Domovinskog rata SMŽ i koordinator za pitanja hrvatskih branitelja Grada Petrinje.
Gost iz Zagreba Dinko Tandara, ravnatelj Uprave za savjetodavno-psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć u Ministarstvu hrvatskih branitelja naveo je stalnu skrb o braniteljima i da im bude bolje, pritom istaknuo nove Veteranske centre u Šibeniku, Sinju i Petrinji, te najavio otvorenje četvrtog i najvećeg, ovog ponedjeljka 13. studenoga u Daruvaru.
Već po tradiciji, i za ovu obljetnicu održane su sportske igre branitelja s nadmetanjem u visećoj kuglani, šahu i kartanju bele, a njihovo natjecanje otvorio je tajnik Petrinjskog sportskog saveza Kristijan Holsinger. Na svečanosti je ratni put ove postrojbe iznijela članica udruge Višnja Palačković-Popović prema podacima tajnika udruge Zvonimira Martinovića- Mike, ujedno i autora prigodnog tematskog izložbenog postava o povijesti ove slavne 12. domobranske petrinjske postrojbe iz Domovinskog rata.













