5.3 C
Petrinja
Thursday, December 12, 2024
spot_img

„Naša župa svetoga Antuna, to je nama ‘ko kraljeva kruna…“: Uoči blagdana sv. Antuna Padovanskog u Prnjavoru Čuntićkom održani 19. Antunovski susreti folklora

Novinar: Antun Petračić

U tjednu smo slavljenja blagdana sv. Antuna Padovanskog, „sveca cijelog svijeta“, kako ga od davnine nazivaju, a svojim nebeskim zaštitnikom štuju, slave i mole mu se župljani sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću, Prnjavoru Čuntićkom, Kraljevčanima, Dragotincima i Peckom. 

U selu sa zavjetnom crkvom i samostanom franjevaca, već je duhovno-molitvenim trodnevljem počela proslava sv. Antuna iz Padove, a glavna svečanost s dvije mise i masovnim hodočašćem vjernika na čuntićko brdo, održat će se na sam dan ovog „ljetnog“ sveca, u četvrtak 13. lipnja.

Uz ovaj blagdan vrlo važna i tradicionalna javna kulturna priredba posvećena svecu zaštitniku pet sela usred Banovine na području Grada Petrinje, već je održana. Redovno u ovo vrijeme godine, domaće KUD Čuntićanka organizira svoje Antunovske susrete folklora i tradicije, a na ovogodišnjim već 19. po redu, dočekana su slična društva iz ravne Slavonije i kršne Like.

Na Banovinu su stigli gosti-prijatelji iz KUU Cernik i HKUD Široka Kula, istoimena sela 12 km od Gospića na ličkoj magistrali prema Korenici. Svako društvo izvelo je svoje lokalno narodno blago plesa, pjesme, sviranja i veselja (uz juktanje), a sva tri izvođača pokazala i prebogatu narodnu nošnju svojih krajeva.

Kulturno umjetničkoj udruzi Cernik, s nazivom mjesta u slavonsko-brodskoj županiji, ova godina je jubilarna 20-obljetnica postojanja, uz niz nastupa i puno gostovanja, pa i nagrada.

I Ličani se imaju čime pohvaliti. Kako ih je osobno predstavila predsjednica Mandica Rukavina, HKUD Široka Kula, iz sela slično pretrpjele ratne sudbine kao Čuntić i okolica, svojim narodnim običajima predstavlja simbol borbe i opstanka. Sudjeluju na smotrama i festivalima, objavili su dva CD-a, marljivo skupljaju etno građu, posebno istražuju narodnu nošnju i obnašaju tradiciju ličkog plesa i pjesme. Dio toga stvaralaštva, uvježbano i usklađeno, s originalnom koreografijom u  ličkoj nošnji, ova najbrojnija skupina žena i muškaraca  na Antunovskim susretima 2024. pokazala je prilikom ovog prvog dolaska u Banovinu.

Domaćini iz KUD Čuntićanka  sadašnju 19. po redu godišnju lipanjsku priredbu organizirali su u subotnje vruće predvečerje na otvorenom ispred glavnog ulaza u  Ekološki  centar Vrata Zrinske gore u Prnjavoru Čuntićkom. To  je postala nova, vidjelo se i doživjelo, prirodna  pozornica u uređenom okružju,  nakon ranijih godina „seljenja“ i mijenjanja mjesta, sjećamo se: od župnog dvorišta sv. Antuna, voćnjaka ove župe, ispred same crkve sveca-zaštitnika…

Antunovske susrete folkora za  2024. otvorio je zamjenik gradonačelnika Petrinje Ivan Prskalo i pritom naveo kako je ovo pravi primjer opstojnosti tradicije i prenošenja na mlade, za budućnost i opstojnost.

– Vi ste čuvari starih korijena i takvih korijena bez kojih nema ni velikog stabla ni dobrog ploda i roda- kazao je I. Prskalo. 

U ime domaćina dobrodošlicu je poželjela predsjednica KUD-a Katica Radošević, Čuntićani su nastupili prvi, a završili ga pjevanjem svoje „domaće himne“, na riječi člana društva Antuna Lovrekovića.

„ Naša župa svetoga Antuna, to je nama k’o kraljeva kruna/ Sveti Antun kod nas u Čuntiću čuva našu župnu zajednicu/ Dičimo se s pet naših sela, nek’ nas čuje Banovina cijela/Naše pjesme nek’ se uvijek ore, po brdima slavne Zrinske gore/ I mi jesmo djeca Banovine, Banovci smo, dičimo se time/ Čuvajmo si našu domovinu, ne dajmo je nikome tuđinu“.

Ovaj rado i često izvođen  napjev, Čuntićani će ponoviti i ove srijede na proslavi svoga sveca – zaštitnika, a za 19. susrete u Prnjavoru Čuntićkom, KUD Čuntićanka na posebnom štandu izložila je svoja društvena postignuća: uzorke izvornih suvenira, originalne rukotvorine i prigodne ukrase, sve ručni radovi samih članica. Izvezeni ukras na muškoj nošnji, tzv. pukan’ca,  zaslugom ovog KUD-a upisan je u registar RH kao zaštićeno nematerijalno kulturno dobro. Uz takvo očuvanje materijalne starine i njegovanje pučke tradicije svoga zavičaja, Čuntićanka  pomlađuje vlastito članstvo, a djelić budućnosti društva već su, s nastupom uz veteranku, svoju baku Luciju Radošević, na ovogodišnjim susretima najmlađe bile sestre Tamara (8g) i Helena Radošević (6g).

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles