Novinar: Antun Petračić
U Petrinji je svaki 10. kolovoz dvostruko važan i značajan: crkveni je blagdan nebeskog zaštitnika sv. Lovre, đakona-mučenika i slijedom u njegovo ufanje ujedno je svjetovni praznik Dana grada.
Obilježavanje Lovrenčeva u Petrinji s prepuno programa i sadržaja svakog kolovoza protegne se na prvih desetak dana mjeseca, a takva tradicija nije iznevjerena ni ovog kolovoza, sve pod motom Teb’ u slavu grade moj!
Današnje subotnje Lovrenčevo 2024. slavljeno je dugačkom procesijom po središtu Petrinje oko Strossmayerova trga i misom zahvalnicom u župnoj crkvi sv. Lovre. U prepunom svetištu ovo slavlje predvodio je vlč. Branko Koretić iz Ivanić Grada, a prethodila je trodnevna duhovna priprava.
Središnje mjesto pučkog slavlja također je bio najstariji i najveći gradski park u kojem su se od jutra na brojnim štandovima predstavili razni OPG-ovi, udruge, obrtnici, prodavači i pružatelji raznih prigodnih usluga i proizvoda za djecu i odrasle.
Bez dvojbe, najstariji izlagač bio je Matej Stanešić- Mata, rođeni Petrinjac prije 89 godina, zadnji lončar ovog zanata „stare garde“, sa štandom na stalnom mjestu ispod bora oko glazbenog paviljona. Matinu vještinu naslijedili su i spasili od izumiranja ovog obrta, mladi entuzijasti obrade gline i izrade keramike, koji su okupljeni u Keramičkom ateljeu Petrinja također imali svoje vlastito izložbeno-prodajno mjesto.
I udruga Hrvatska žena zadržala je tradiciju po kojoj su članice u svojim povijesnim svečanim crno-bijelim odorama počastile svakog gosta svojim vlastitim domaćim kolačima i žesticom po tradicijskim receptima.
Slično su, uz svoje tamburaše i svirače, činili i KUD-ovi iz Hrastovice, Graberja, Bresta, Folklornog ansambla Petrinjčica i drugi.
Na današnje Lovrenčevo u gradski park stigli su i davno odseljeni Petrinjci, poput Kanižanca Marijana Kašnera, rođ. 1943. ali radnog i obiteljskog vijeka čak 50 godina provedenog u Malom Lošinju.
Malo kraće izvan Petrinje, iz Njemačke je nakratko doma došla Ksenija, rođena Pavković, udana za Nijemca, majka jednogodišnjeg Davida i 3,5 godišnje Stele, kojoj su mama i baka Ružica za ovaj dan odjenule dječju narodnu nošnju pokupskog izvornog izgleda i oblika.
Svečanosti Lovrenčeva prvi puta se pridružila i skupina korisnika Veteranskog centra u Petrinji, braniteljica i branitelja u Domovinskom ratu, supruga ili udovica poginulih iz Zagreba, Kutine, Belišća, Metkovića, Dubrovnika iz ostale Hrvatske. Oni su uz nasip Petrinjčice došetali u gradski park i umiješali u vrevu, gužvu, ponudu štandova i drugi prijepodnevni program u glazbenom paviljonu i crkvi sv. Lovre.
Ogranak Matice hrvatske Petrinja prodavao je 30 izdanja svoje prebogate dugogodišnje naklade, a među ponuđenim knjigama nalazila se i monografija o prvoj hrvatskoj kiparici Mili Wod, autorice dr. sc. Darije Alujević. Upravo ovoj gđi. s djedovskim korijenima vezanim uz Petrinju, lani za Lovrenčevo predstavljena je monografija o kiparici Mili Wod, odnosno Ludmili Wodsedalek. Uoči ovogodišnjeg glavnog slavljena, u petak na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Darija Alujević za ovu knjigu više puta nagrađivanu u Hrvatskoj i drugi doprinos kulturi, primila je Plaketu Grada Petrinje. Slično javno priznanje preuzeo je vlč. Damir Ceković za župu Preobraženja Gospodnjeg na Slatini u Petrinji, a ovim priznanjem nagrađena je i specijalistica pedijatrije dr. Snježana Prodanović.
Nagrade Grada Petrinje za 2024. pripale su pjesnikinji i književnici Moniki Herceg, filmskom redatelju Branku Schmidtu i Hrvačkom klubu Petrinje, a za životno djelo, posmrtno je nagrađen Ivan Roksa-Vuk, junak u obrani rodnog Farkašića, branitelj Pokuplja, a tragično stradao upravo u rijeci Kupi.
Svečanost Gradskog vijeća održana je u glavnoj glazbeno-koncertnoj i kino dvorani novoobnovljenog Pučkog otvorenog učilišta Hrvatskog doma, čiji su dovršeni dio tijekom subotnjeg Dana otvorenih vrata ove ustanove u organiziranom obilasku razgledali brojni Petrinjci.
S novim izgledom i drugačijim rasporedom unutrašnjosti svi su ostali iznenađeni, oduševljeni, zadovoljni, a sada još slijede završni radovi i predaja graditelja Strabaga na upravljanje Petrinjcima.
Naš grad ovaj dom, oštećen u potresu, pa zato sada temeljito obnovljen, ima od konca studenog 1954. godine i tako će za četiri mjeseca cjelovito novog ruha i izgleda dočekati okruglu 70. obljetnicu.
Ovosubotnje Lovrenčevo 2024. u Petrinji velikim noćnim koncertom okončat će Miroslav Škoro, od 21.30 sati na pozornici Gradskog kupališta uz Kupu.