14 C
Petrinja
Sunday, October 13, 2024
spot_img

16. rujan 1991.pamtit će se vječno: U Domovinskom ratu i od mina stradalo, poginulo i nestalo 587 osoba, prognano više od 12.000 ljudi, traga se za 78 osoba

Novinar: Antun Petračić

Ponedjeljak, 16. rujna 1991. Drugi veliki napad na grad Petrinju:

11,40 sati: Iz smjera kasarne Vasilj Gaćeša počeo je minobacački napad na Petrinju, Brest i Mošćenicu. JNA i srpski pobunjenici pucaju po društvenim i privatnim objektima, te civilima i Gardi ne birajući ciljeve. Palo je preko 50 granata.

13,00: iz Kasarne Vasilj Gaćeša pješaštvo JNA ulazi u grad. Oko zaobilaznice u Petrinji, te u Češkom Selu i Drenčini vode se borbe.

13,57: Iz smjera Slatine tenkovi su krenuli prema Drenčini i Češkom selu, a istovremeno traje jaka minobacačka i tenkovska paljba po gradu.

14,30: Po cijeloj Petrinji požari i stupovi dima, a u samom središtu odjekuju eksplozije.

16,35: Pogođeno je spremište amonijaka u Gavriloviću u kojem se nalazilo 87 tona, nastali požar gase vatrogasci iz Kutine i Zagreba, nastojeći spriječiti ekološku katastrofu.

17,10: Pripadnici JNA ušli su u krug tvornice Gavrilović i uništavaju poslovne objekte. Sa šest granata pogođen je i Finel, a granate padaju na Mošćenicu i Praćno.

19,50: U bolnicu Sisak dopremljeno je više od 50 ranjenih, a još uvijek neprestano pristižu novi ranjenici. U Zagreb na liječenje upućeno je sedam teških ranjenika, među njima i svećenik iz Petrinje, vlč. Stjepan Levanić.

20,05: Vatrogasna vozila specijalne jedinice iz Zagreba dolaze do Bresta, ali JNA ne dozvoljava gašenje požara u Gavriloviću.

Tijekom ovog dana na položajima oko Nove bolnice – Vile Gavrilović zarobljeno je i streljano 17 pripadnika MUP-a.

Ovo je najosnovnija, strašna, tragična, nikada očekivana, pa se zato nikada ni neće zaboraviti, osnovna kronologija ratnog događanja toga ponedjeljka 16. rujna prije 33 godine.

Trajno pamćenje na sveukupni krvavi rujan 1991. sada u oslobođenoj i svojoj slobodnoj domovini Hrvatskoj svake godine toga mjeseca Grad Petrinja obnavlja tradicionalnim Danima sjećanja, a središnja manifestacija za 2024. održana je ovog ponedjeljka, prema kalendaru simbolično jednakog dana i istog nadnevka kao i prije 33 godina.

Memoriramo i ne zaboravljamo sve nametnute ratne dane, događanja, žrtve, pobjede i konačni uspjeh.

Pamtimo da je po materijalnim razaranjima i broju žrtava, u odnosu na broj stanovnika, nakon Vukovara upravo Petrinja najviše stradala u Domovinskom ratu. Na području našeg Grada, u ratu i poratnom vremenu, uključujući i žrtve od mina, poginulo je, ubijeno i nestalo 598 osoba. Više od 12.000 ljudi bilo je prognano iz svojih domova, još uvijek se traga za 78 osoba…

Za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu Grada Petrinje te razaranje našeg grada u rujnu 1991., ovomjesečnom središnjom manifestacijom u nedjelju popodne komemoriralo se na mjestima masovnih grobnica kod spomenika Slomljena golubica povrh Vile Gavrilović, kod  Nove bolnice, u Taborištu, na polju Marinka i središnjem gradskom groblju sv. Benedikta. Još će se 29. rujna slično odati počast kod jednakog spomenika u Glinskoj Poljani.

Obilježavanje tragičnog 16. rujna 1991., točno 33. godina poslije, počelo je svetom misom zadušnicom u župnoj crkvi sv. Lovre, uz predvođenje župnika Josipa Samaržije, a po tradiciji nastavljeno komemoracijom kod Spomenika pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima na Senjaku.

U podne ovog ponedjeljka, u galerijskom prostoru 12. domobranske pukovnije Petrinja, kod Udruge ratnih veterana–veterana Domovinskog rata Grada Petrinje, iz stalne spomen manifestacije  Petrinjski dani sjećanja otvorena je izložba Petrinjski rujan 1991. godine. Autori postava i urednici popratnog kataloga su čelnici ogranka Matice hrvatske Petrinja Domagoj Bernić, Vladimir Krpan i Zvonimir Martinović, a ostat će za razgled do početka listopada.

Po ovomjesečnom programu Dana sjećanja 2024. u subotu 21. rujna (opet istog nadnevka i dana kao prije 33 godina) večernjom svetom misom i potom kolonom Sjećanja do mosta preko Kupe u Brestu obilježit će se tragična okupacija Petrinje i progon Petrinjaca kroz iduće četiri godine. Njihov ratni izgon trajao je sve do povratka 6. kolovoza 1995. u pobjedničkoj Vojno redarstvenoj operaciji Oluja.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles