1.2 C
Petrinja
Saturday, January 18, 2025
spot_img

Dvije izložbe za Dane sjećanja na krvavi rujan 1991. u Petrinji: U knjigama „Oteto zaboravu“, u dokumentima o razaranju grada

Novinar: Antun Petračić

Ovomjesečni rujanski Dani sjećanja 1991.-2024. na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu te razaranje Petrinje u krvavom rujnu 1991. obilježeni su i kulturnim sadržajima.

U PRVOJ HRVATSKOJ KONTEJNERSKOJ KNJIŽNICI I ČITAONICI, oformljenoj poslije stravičnog potresa 2020. a smještenoj na Trgu kulture, tako neslužbeno nazvanom na parkiralištu rukometnog igrališta, u dva protekla tjedna trajala je izložba „Oteto zaboravu“.

Knjižničarka Gordana Dumbović, voditeljica Zavičajne zbirke ove ustanove izdvojila je 20 različitih naslova iz zbirke knjiga o Domovinskom ratu i javnosti pokazano sadržajno i kronološko vezanih uz vojne postrojbe i vojne operacije, srpske koncentracijske logore, progonstvo, svjedočanstva, fotografije, romane i pjesništvo.

–Zbog nedostatka prostora još uvijek živimo u kontejnerima pa se izdvojene knjige mogu pogledati u Odjelu za odrasle, a ostale knjige smještene u posebnom kontejneru pogledati, zadužiti i čitati. Svrha je zbirke prikupljanje građe o Domovinskom ratu, a posebna pozornost posvećuje se građi petrinjskog kraja. Nakon potresa zbirka je spašena, a stalno smo usmjereni na njeno popunjavanje, čitanje, čuvanje i širenje istine o Domovinskom ratu- kaže Gordana Dumbović.

Post potresna Gradska knjižnica i čitaonica Petrinje (začetak joj seže u daleku 1842. godinu) privremeno je smještena u čak 13 spojenih ili odvojenih kontejnera i u takvim (ne)uvjetima čeka preseljene u čvrsti stalni prostor u novoobnovljenoj zgradi bivše Prve Osnovne škole u Gundulićevoj ulici.

Prognoze o toj skoroj budućnosti doznali smo od ravnatelja Ante Mrgana. 

– Obilazim često  građevinare i od njih dobivam obećanje kako će svoje radove dovršiti u veljači-ožujku iduće godine, pa bi u jesen  2025. mogli biti na novom mjestu. Imat ćemo oko 1000 m2, što je po stručnim pravilima i standardu dovoljno za naš cjelokupni fundus –rekao je A. Mrgan.

Kako ovih dana u susjedni novoobnovljeni Hrvatski dom useljavaju djelatnici ove središnje gradske ustanove u kulturi, ostat će prazni njihovi kontejneri na istom Trgu kulture, a mogli bi koristiti prvim susjedima iz  knjižnice i čitaonice u toj zadnjoj godini njenog djelovanja u posebnim uvjetima. O ovoj zamisli još će se dogovoriti u Gradu. 

DRUGA KULTURNA MANIFESTACIJA OVOMJESEČNIH DANA SJEĆANJA je izložba „Petrinjski rujan 1991., povodom 33. obljetnice razaranja grada Petrinje (1991.-2024.)“ u organizaciji Udruge ratni veterani, veterani Domovinskog rata i Grada Petrinje, a uz pokroviteljstvo Ministarstva hrvatskih branitelja, Sisačko-moslavačke županije i Grada Petrinje.  

Uz izvorne dokumente-eksponate  tiskan je i popratni izložbeni katalog za  nastavak ciklusa Petrinjski dani sjećanja, nakladnika ogranka Matice hrvatske Petrinje, Udruge ratnih veterana, veterana DR grada Petrinje i Grada Petrinje. 

Ova izložba još će  do konca rujna potrajati u Galeriji 12. domobranske pukovnije Petrinje, u prostorijama Udruge ratnih veterana u Mažuranićevoj ulici.

Izravni eksponati, kao i foto i pisani materijali, pokazuju potpuno mijenjanje života ljudi i stanja u petrinjskom ljetu-jeseni 1991.

„Zanimljivost je da se ove godine podudaraju datumi i dani u tjednu s onima iz rujna 1991. I tada je bio 2. rujna ponedjeljak, isto tako 16. rujna ponedjeljak, a 21. rujna subota. Ali, u rujnu 1991. godine vinorodnu Petrinju, oko koje se inače vije bijela loza vinova, nisu oplahivali pjesma i veselje berbe grožđa s njezinih brežuljaka, već pucnjava, jauk, tuga i smrt.“ – navedeno je u katalogu, a i prilikom otvorenja kazao Zvonimir Martinović-Mika, suautor izložbe, uz čelnike ogranka MH, Vladimira Krpana i Domagoja Bernića.  

Još je pojašnjeno kako su izložba i katalog podsjetnik  na naš grad prije 33 godine, na teške i sudbonosne događaje iz rujna 1991. Sve pokazane fotografije snimljene su toga mjeseca, fotoreporteri i fotografi, profesionalci i amateri, snimali su iz ljubavi prema Petrinji i Hrvatskoj, sa željom da istina ode u svijet, da se pošalju informacija o tome što se ovdje događa, kako bi se zlo zaustavilo. Mnogo toga što se stvaralo generacijama i sabiralo stoljećima otišlo je u nekoliko dana, a ponekad i u samo nekoliko sati ratnog ludila. Nakon prvotnog razaranja stare gradske jezgre u nekoliko osvajačkih napada srpskih pobunjenika u rujnu 1991. i konačnog pada Petrinje 21. rujna 1991,. uslijedila je 4-godišnja okupacijska agonija. Na otvorenju i u katalogu ponovljeno je stalno opetovano i zauvijek pamtljivo: od 598 poginulih i još 78 nestalih tijekom Domovinskog rata s područja Grada Petrinje, samo u rujnu 1991. ubijeno je, poginulo ili nestalo 164 branitelja i civilnih građana. A to je više od jedne četvrtine svih stradalih tijekom cijelog rata. Većina tih žrtava zakopano je u masovnim grobnicama i tek nakon oslobođenja 1995. su ekshumirani, identificirani i dostojno pokopani. Ondašnji rujanski događaji bili su nam poticaj da sastavimo potpunu i i detaljnu kronologiju zbivanja u jeseni 1991., ali isto tako među fotografijama poginulih još uvijek ima  praznina, a one se mogu popuniti, jer želimo pronaći fotografije svake stradale osobe kako bi dostojanstveno zaokružili životopis svih naših stradali, kazao je Zvonimir Martinović.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles