Udruga GRAK iz Petrinje zajedno s Udrugom osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije provodi projekt „Glinena priča“, koji ima za cilj omogućavanje ravnopravnog uključivanja korisnika, osoba s invaliditetom s područja Petrinje i Siska u umjetničke/kulturne sadržaje u Petrinji.
Inače, GRAK su 2015. osnovali lokalni aktivisti koji su odlučili (kako sami kažu) biti kreatori, a ne promatrači naše realnosti sa željom da svojim radom zajednicu osnažuju i potiču pozitivnu promjene u istoj. Među njihovim projektima je „Glinena priča“, koja je zapravo pokrenuta još 2017. godine. Nastala je tako što je Udruga GRAK na ideji samozapošljavanja osoba iz teško zapošlivih skupina, među kojima su osobe s različitim vrstama invaliditeta, u suradnji s Udrugom osoba s invaliditetom SMŽ pokrenula projekt „Revitalizacija lončarstva“ u sklopu kojega je 20 osoba steklo osnovna znanja iz lončarstva. Projekt je među građanima postao poznat kao „Glinena priča“.
No, iako pokrenuta još 2017., „Glinena priča“ nije ispričana do kraja i ovaj projekt nastavlja sa svojim aktivnostima.
Ovdje je priopćenje udruge GRAK o najnovijima.
Projekt Glinena priča započeo je svoje novo poglavlje
2017. godine započeli smo projekt revitalizacije petrinjskog lončarstva. Odlučili smo lončarstvo, gotovo izumrli stari zanat po kojem je naša zajednica bila prepoznatljiva, iskoristiti kao zanimljivu socijalnu inovaciju. U projekt je bilo uključeno 20 osoba iz teško zapošljivih skupina, među kojima su bile i osobe s invaliditetom.
Glinena priča naziv je našeg novog projekta koji provodimo u suradnji s Udrugom osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije i kojim želimo javnosti poslati poruku kako je kultura neizostavni dio razvoja svake osobe, pa tako i osobe s invaliditetom koja može biti kreativni stvaratelj kulture i aktivan korisnik kulturnih usluga.
Projektom “Glinena priča” prilagoditi ćemo sadržaje Keramičkog ateljea Petrinja osobama s invaliditetom i omogućiti im slobodu kreativnog izražavanja, kao i pravo sudjelovanja u kulturnom životu zajednice.
Na radionice u projektu Glinena priča uključili su se i korisnici Doma za odrasle osobe Petrinja.
Prilagodba i oblikovanje kulturnih sadržaja na način da ih mogu koristiti osobe s različitim vrstama invaliditeta omogućuje njihovo uključivanje u zajednicu, a zajednicu obogaćuje za njihovo sudjelovanje, što doprinosi izgradnji inkluzivnog, sigurnog održivog društva.
Glina ima istovremeno i iznimno terapeutsko svojstvo. Kroz rad s glinom polaznici projektnih aktivnosti u sklopu naše Glinene priče razviti će motoriku i vizualnu percepciju, osjećaj za masu i oblikovanje volumena u prostoru, razviti maštu da sve što osjećaju pretoče oblikovanjem u predmet, koji će im kada se završi, pružiti osjećaj ponosa i sreće jer su to nešto stvorili svojim rukama. Možda i neće biti savršeno, ali bit će njihovih ruku rad. Njihov boravak na radionicama svojevrsni je i oblik podrške “odmora od skrbi” njihovim roditeljima.
Znanje će im na radionicama prenositi umjetnica iz Italije Giuseppina Battistella Giuppi koja je i u svojoj zemlji priznata voditeljica lončarskih radionica.
Vrijeme provedbe projekta je 26.7.2024. – 26.7.2025.
Projekt Glinena priča financira Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.
Fotografije: izvor GRAK