Moslavina prvi put obilježava Međunarodni dan georaznolikosti! Aktivnosti kroz pet dana pokazat će bogatstvo vrijednosti nežive prirode i geološke baštine Moslavine.
4.10. MULTIMEDIJALNA DVORANA NA TRGU DR. FRANJE TUĐMANA U KUTINI
NAFTA U MOSLAVAČKOM PODZEMLJU – porijeklo, nastanak i potraga za njom
Nafta i plin jedni su od pokretača razvoja Moslavačkog područja i predmet su istraživanja i eksploatacije stručnjaka zadnjih 80tak godina. Kako bi uopće nastala nafta u podzemlju koju je moguće crpiti na površinu, potrebno je da se kroz dugi niz godina dogode. Priča Moslavačke nafte započinje prije 17 milijuna godina kada je na velikom dijelu sjeverne Hrvatske prevladavalo more. U plićim dijelovima rasli su koralji i brojne vrste školjaka dok su se u dubljim dijelovima mora i zaštićenim lagunama taložili sitnozrnati muljevi bogati ostatcima algi i planktona. Upravo alge i planktoni su najčešća ishodišna tvar za naftu te su tako njihovi ostatci bivali zatrpani sve dublje i dublje dok se uslijed povećanja temperature nisu počeli pretvarati u nešto posve drugačije – naftu i plin. 12 milijuna godina kasnije započela je ta transformacija kako bi danas na pojedinim lokacijama u Moslavini imali akumulacije nafte i plina koje koristimo kao pogonsko gorivo, ali i za puno drugih korisnih stvari.
Aktivnost uključuje prezentaciju shematskog modela podzemlja na izložbenom prostoru koji predstavlja generalizaciju građe podzemlja na relaciji Popovača- Stružec.
Također, bit će postavljen transformacijski hodogram iz stijena različitog stupnja termalne izmjene do nafte s primjerima nafte i uzoraka s područja Moslavine.
Izložba: KRISTALI I STIJENE MOSLAVAČKE GORE
Postav izložbe će biti kristali i stijene isključivo sa Moslavačke gore, gdje će se pokazati najpoznatiji kristali poput Moslavačkog čađavca, gorskog kvarca, turmalina te muskovita u raznim formama i oblicima. Također će se pokazati razne stijene sa najpoznatijih geolokaliteta kao što su Velika Kamenica, Srednja rijeka, Pleterac, Vrtlinska.
Srednja Tehnička škola Kutina
U sklopu slobodnih aktivnosti, učenici su sa svojom knjižničarkom izradili plakat na temu: „Očuvanje prošlosti – Održavanje budućnosti“. Plakat će biti izvješen u Multimedijalnoj dvorani u Kutini.
3.10. -Učenički dom Kutina i osnovna škola Mate Lovraka
Učenici Učeničkog doma Kutina su napravili prezentaciju o Moslavačkoj gori, koju će prezentirati učenicima sedmog i osmog razreda osnovne škole Mate Lovraka u školskoj dvorani. Nakon prezentacije pogledat ćemo Zbirku kamenja profesorice geografije Vlatke Vidiček.
5.10. GEOLOŠKA ŠETNJA
Geološka šetnja će se održati 5.10.2024. s početkom okupljanja u 9:30 pokraj Jezera Mikleuška uz vodstvo Marka Cvetkovića, izvanrednog profesora na Rudarsko – geološko – naftnom fakultetu. Šetnja započinje ulaskom na Poučnu stazu Crkveni jarak uz priču o geologiji i kristalinskim stijenama Moslavačke gore.
Prolaskom uz Crkveni jarak zapravo prolazite kroz različita razdoblja što se može uočiti proučavanjem stijena, a nešto više o tome ćete saznati sudjelovanjem. Geološka priča seže sve do Bele crkve, a po povratku na Jezero Mikleuška, moći ćete vidjeti dodatan prikaz kristala Moslavačke gore koju su sakupili članovi Udruge Moslavina, prikaz toka nafte u Moslavačkom podzemlju te pronađene fosile, profesora Marka Cvetkovića. Bit će osigurana okrepa za sudionike, a broj mjesta je ograničen stoga je svoje sudjelovanje potrebno najaviti do 3.10. do 15 sati porukom u Messenger / Facebook.
___________________________________________________________
JAVNA USTANOVA SISAČKO-MOSLAVAČKE ŽUPANIJE
JU SMŽ će povodom obilježavanja Međunarodnog dana georaznolikosti organizirati 3.10.2024. godine od 9 do 12 sati radionicu “Vidikovac prošlosti” u EPC Natura SMŽ u Petrinji, koja obrađuje temu Panonskog mora i pogled u prošlost putem VR naočala s terenskom “paleontološkom” radionicom za djecu “Tragom davnih stvorenja”.
CENTAR ZA POSJETITELJE Natura 2000 Garešnica
Planira se projekcija videa u subotu 5. listopada kao dodatni sadržaj za sve posjetitelje koji će doći na aktivnost koju smo nazvali Razmjena stvarčica za zeleniji Planet, a koju organiziramo u sklopu obilježavanja Europskog tjedna održivog razvoja, tijekom cijelog dana od 8.00 do 16.00 sati za sve koji dođu, a pozvali smo djecu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta i sve zainteresirane građane.
https://youtu.be/37AvPHcS2lk?feature=shared
Produced by the Global Geoparks Netwok (GGN) to celebrate the International Geodiversity Day, 6th October 2023 Script and Direction: Guy Martini Translation: Goran Pavic
POPOVAČA
5.10. djeca dječjeg vrtića Popovača će sa roditeljima i odgajateljima krenuti u šetnju i planinarenje Moslavačkom gorom. Plan je iskopati glinu, te ju modelirati sa roditeljima i izložiti u Muzeju Popovača. Planinarenje, potraga za kristalima, piknik u šumi, druženje obitelji uz stručno vodstvo Planinarskih društva.
IVANIĆ-GRAD
6.10., od 12 sati, Sportski park Zelenjak
SRETNO! – program edukacije i popularizacije geologije i industrijske baštine otoka Ivanića
• interaktivne geološke radionice u organizaciji Prijatelja baštine i Hrvatskog geološkog društva
• geološka potraga za blagom
OPĆINA IVANSKA
U suradnji sa Osnovnom školom Ivanska i pod vodstvom nastavnice Katice Šarlija provodit će se aktivnosti povodom Međunarodnog dana georaznolikosti.
Naziv aktivnosti: Plogging utrka “Kamene kugle”
Datum: 7. listopada 2024., od 12.00 – 14.00 h
Sudionici: 15-ak učenika viših razreda OŠ Ivanska uz pratnju 2 učitelja
Cilj aktivnosti: Čišćenje lokaliteta geološkog spomenika “Kamene kugle, na potezu od izletišta “Kod Pešuta” do Kamenih kugli i utvrđivanje stanja čistoće okoliša. Usputno zaustavljanje kod “Kamenoloma Samarica” i objašnjavanje uloge nekadašnjih garjevičkih kamenolona u iskorištavanju granitnog kamena. Predavanje na temu “Upoznajmo Kamene kugle – geološki spomenik našega zavičaja”.