U organizaciji Srpskog narodnog vijeća i Vijeća srpske nacionalne manjine Siska u subotu je, 5. listopada 2024., na sisačkom Dječjem groblju održana komemoracija za djecu, u spomen na oko dvije tisuće djece koja su tijekom Drugog svjetskog rata umrla u Dječjem logoru u Sisku.
Dječji ustaški logor bio je u sastavu „Prolaznog logora za izbjeglice“, a utemeljen je 3. kolovoza 1942. godine s posebnim nazivom „Prihvatilište za djecu izbjeglica“ i djelovao je na nekoliko lokacija u gradu do siječnja 1943. godine. Ne može se sa sigurnošću reći koliko je djece prošlo kroz prihvatilište te je nažalost i u ovom slučaju, u kojem su žrtve bila djeca (od novorođenčadi do mlađih tinejdžera), broj žrtava predmet nesuglasica, no pretpostavlja se da ih je bilo više od 6.000, dok je na sisačkom Dječjem groblju pokopano oko 2.000 djece umrlih u logoru.
Ali, uz Sisački Dječji logor vezana je i svjetla priča o spašavanju djece u koje su se uključili mnogi Siščani i Zagrepčani predvođeni Dianom Budisavljević. Inače, djelo Diane Budisavljević bilo je decenijama zanemarivano, a njena uloga u spašavanju djece iz logora je bila prešućivana dok su zasluge pripisivane komunistima. Dijana je vodila kartoteku koja joj je, kao jedan od ključnih dokumenata, oduzeta odmah po svršetku rata da bi se istoj 90-tih godina izgubio svaki trag. No, zahvaljujući hrvatskoj povjesničarki Nataši Mataušić, koja je upornim istraživanjem uspjela pronaći materijale koji su omogućili rekonstrukciju događanja, danas nam je puno toga poznato. Natašina knjiga „Diana Budisavljević – prešućena heroina Drugog svjetskog rata” priča potresnu priču o sudbini tisuća djece od koje su mnoga pomrla, ali isto tako priču o hrabrosti ljudi koji se nisu dali zastrašiti od ustaškog režima te priču o humanosti brojnih hrvatskih građana koji su udomili male patnike i time im spasili živote.
Komemoraciju na Dječjem groblju u Sisku ove su godine uz brojne građane svojom nazočnošću uveličali i nekolicina preživjelih, kao i članovi obitelji žrtava pristigli iz Hrvatske i BiH, ali i velika grupa djece i mladih iz Krnjaka koji su došli odati počast žrtvama. Među gostima i uzvanicima bili su specijalni izaslanik predsjednika Republike Srbije za pitanje nestalih Veran Matić, gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček, zamjenica župana SMŽ Mirjana Oluić, zamjenik župana Karlovačke županije Dejan Mihajlović, zamjenik županice Požeško-slavonske županije Nikola Ivanović, ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri, potpredsjednik Glavne skupštine SDSS-a Boris Milošević te ispred SKD Prosvjeta predsjednik Mile Radović, potpredsjednici Siniša Tatalović i Duško Ljuštine kao i generalni sekretar Slobodan Živković.
Zamjenica župana SMŽ Mirjana Oluić je za PS-Portal izjavila kako se polaganjem bijelih ruža na Dječjem groblju istovremeno prisjećamo i odajemo počast ne samo žrtvama Dječjeg logora u Sisku nego i svoj djeci stradaloj u ratovima.
Komemoraciju je svojim nastupom uveličao i zbor RTS-a, a parastos za poginule održali su protojerej – stavrofor Luka Bosanac, umirovljeni paroh daruvarski i paroh sisački, jerej Nemanja Đurić.
Fotografije: izvor SKD Prosvjeta