6.1 C
Petrinja
Sunday, December 1, 2024
spot_img

32. obljetnica ustrojavanja 12. domobranske pukovnije Petrinja: Čuvali granicu uz Kupu, združeno u Oluji oslobodili Petrinju i Banovinu!

Novinar: Antun Petračić

Gdje si bio za Domovinskog rata? Koliko si pridonio obrani i oslobođenju Hrvatske? 

Ovakva pitanja često se provlače u čestom javnom i neformalnom razgovoru, a za oko 2500 branitelja se znade i službeno  potvrđuje: bili su pripadnici 12. domobranske pukovnije Petrinja.

Ustrojena je 1. studenoga 1992. s vojnim obveznicima s područja Općine Petrinja i dragovoljcima iz sastava Zbora narodne garde, 74. i 80. samostalnog bataljuna i 162. brigade HV Zrin, te satnije Mošćenica iz 120. brigade Tomo Bakač, Sisak.

Sada je 32. obljetnica ustroja 12. DPP održana u organizaciji Udruge ratni veterani-veterani Domovinskog rata Grada Petrinje u njihovim vanjskom i unutarnjem prostoru na bivšem željezničkom kolodvoru u Petrinji.

Izaslanstva udruga obitelji poginulih, policije, branitelja i drugih stavilo je vijenac i svijeće podno križa s raspetim Isusom i pokraj kipa Anđela koji „gazi“ Zlo, uz molitvu trajnog đakona Vjekoslava Uvalića.

U VRO Oluja 12. domobranska pukovnija Petrinja,  uz legendarnu 2. gardijsku brigadu  Grom i specijalnu policiju Osa,  oslobodila je grad Petrinju i dio okolnih naselja, a njen ratni put na svečanosti  32. obljetnice ustroja, iznio je Zvonimir Martinović – Mika, tajnik URV-VDR Petrinje.

Ova pukovnija imala je zapovjedništvo s pri stožernim postrojbama, tri pješačke bojne, laku minobacačku bateriju 120 mm, mješovitu protuoklopnu-topničku bateriju i logističku satniju. Zapovjednici  su bili Jasenko Krovinović, Željko Hosi, Vlado Kunert i zadnji Zlatko Iskrić, do gašenja pukovnije 1998. godine.

12. domobranska pukovnija Petrinja držala je dugu crtu obrane – položaje od Mošćenice, po selima uz Kupu do ušća rijeke Gline u Kupu, imala je ograničena napadna djelovanja, a svoju uspješnost i odgovornost u izvršavanju postavljenih zadaća pokazala u Oluji, kojom su oslobođeni Petrinja i Banovina. Puni doprinos dala je u tim pobjedničkim slavnim danima VRO, do krajnjeg odredišta sela Čerkezovac i čuvanja državne granice.

U obrani domovine poginulo je 40 branitelja iz ratnih postrojbi Grada Petrinje, 88 ih je teže i lakše ranjeno i jedan nestao.

Pripadnicima ove postrojbe dodijeljene su 2303 medalje Oluja, 1334 Spomenice Domovinskog rata, 26 Spomenica Domovinske zahvalnosti, tri odličja Reda Hrvatskog trolista, šest odličja Reda hrvatskog pletera i 17 medalja za izvanredne pothvate.

Uz ovomjesečnu obljetnicu, pobjedničke uspjehe i  zasluge ove pukovnije pohvalilo je i čestitalo više gostiju, a prvi kao domaćin, predsjednik URV-VDR Petrinje Zlatko Iskrić, koji je posebno naglasio:

– Rat smo dobili, ruku pomirenja pružili, nikad zaborava, ali bitke i danas vodimo. Bitke koje smetaju nama hrvatskim braniteljima i braniteljicama, a i svima onima koji vole Hrvatsku… Evo, sada se borimo da na Trgu hrvatskih branitelja ne bude izgrađen, ja ga neću ni nazvati kako se zove, uglavnom se radi o tom nekom kulturnom centru, provokacije i dalje traju. Zašto- pitamo se? Nekome smetaju hrvatske zastave. Zašto? Živiš u ovoj državi krvlju koja je natopljena i smeta ti hrvatska zastava. Dobivaš plaću, živiš lijepo i opet nije dobro. Bolja im je „otadžbina“, a ta ista „otadžbina“ znate koliko ih cijeni, ni toliko koliko ja pričam o njima. Evo, moj prijatelj Hajro (Hajrudin Kulašić, predsjednik Bošnjačke nacionalne manjine Grada Petrinje, op.) rekao je jednom prilikom: 40 srpskih centara kulturnih, pa gdje su Bošnjački? Hajdemo malo pogledati koliko su ti Bošnjaci s nama proveli u ratu, ali i ovi časni ljudi srpske nacionalnosti, naravno, koji su se borili zajedno s nama. Trebamo li mi to sve trpiti u ovim godinama kada trebamo doći do nekog smirenja. Zašto nas se izaziva? Mi njima dokazujemo da smo čisti Zapad. Kod nas nema prijetnji. Mi ne odobravamo ni crtanje hijeroglifa nekakvih po crkvama i spomenicima, ali se pitamo zašto? Tako da poručujem njima osobno, ali i zajedno s drugim udrugama i klubovima: „Uzalud vam trud svirači.“

Joso Grahovac, privremeni pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo poljoprivredu i razvoj Grada Petrinje, kao izaslanik saborske zastupnice i gradonačelnice Petrinje Magdalene Komes, čestitao je 12. domobranskoj pukovniji ovu obljetnicu i zahvalio na svemu za oslobađanje grada Petrinje i obrane Republike Hrvatske.

-Zahvaljujem se i Udruzi veterana Domovinskog rata Grada Petrinje što su organizirali ovu manifestaciju da se prisjetimo  slavnih dana naše prošlosti, ali isto tako i da se ovdje podružimo, jer grad čine ljudi. Što će nam vrtići ako u njima ne bude djece? Što će nam škole ako u njima ne bude učenika? Što će nam dvorane ako u njima ne bude mladih? Zato hvala i na tome što okupljaju sve one koji su se borili za ovaj grad i ovu državu. Hvala im i što brinu i na drugi način o široj populaciji u gradu- kazao je Joso Grahovac.

Izaslanica sisačko moslavačkog župana Ivana Celjaka bila je Alenka Ljubešić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i branitelje SMŽ, a rekla  da ovakva sjećanja i obilježavanja obljetnica o neupitnim zaslugama u Domovinskom ratu znače zahvalnost, ali pridonose vrijednostima za koje su se borili i jako važno reči „da sve ono što činite kroz djelovanje vaše udruge i svih udruga hrvatskih branitelja i sve aktivnosti koje poduzimate jesu značajne za zajednicu u kojoj živite jer pridonose vrijednostima za koje ste se borili, za domoljublje, da znamo tko smo, što smo, da smo na svome i zato vam svima hvala. Činite to i dalje, jer ovaj grad i ovu županiju činite boljim mjestom za život.“

Ivica Akmađa, glavni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja, nazočio je kao izaslanik predsjednika Hrvatske vlade Andreja Plenkovića i potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.

-Naša je snaga što smo zajedno i danas ovdje, što ste vi zajedno bili u to vrijeme kada je bilo najpotrebnije. Evo, na današnji dan naš je ministar u Negoslavcima gdje smo pronašli još pet osoba nestalih u Domovinskom ratu i uvijek naglašavamo  da nikada nećemo prestati tražiti naše nestale da njihove obitelji imaju mjesto na kojem će zapaliti svijeću za svoje poginule, kao što smo i mi ovdje zapalili svijeće i odali počast svim poginulim hrvatskim braniteljima s ovoga područja. Budite ponosni na ono što ste napravili u Domovinskom ratu, što ste prošli kroz ovu pukovniju i svaka vam čast na tome. Budite uzor svim mladim hrvatskim vojnicima, svim građanima Republike Hrvatske.- zaključio je Ivica Akmađa. I uz ovu obljetnicu najveće postrojbe branitelja-osloboditelja Petrinje, održano je natjecanje u visećoj kuglani i šahu, a otvorio ga je i na kraju podijelio priznanja Kristijan Holsinger, tajnik Petrinjskog sportskog saveza.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles