-0.4 C
Petrinja
Monday, January 20, 2025
spot_img

Ogranak Matice hrvatske Petrinja u vrhu uspješnosti: Programi, projekti, pohvale, nagrade, priznanja, knjige, susreti…

Novinar: Antun Petračić

Ogranak Matice hrvatske u Petrinji vrlo je djelatan i sustavan ( i vrijedan) u njegovanju i održavanju tradicije kulture, u prvom redu, ali i povijesnih sjećanja, obilježavanja važnih događaja i nadnevaka, pripreme i objave knjiga, priređivanja izložbi, izdavanja kataloga i drugih sličnih projekata.

O takvom uspješnom radu detaljno se govorilo, i saznalo, na redovitoj izvještajnog godišnjoj skupštini za 2024.,u nazočnosti 34 punopravna člana s plaćenom članarinom, od 163 evidentiranih u Središnjici Matice u Zagrebu.

Prvi puta okupili su se u prizemlju obnovljenog Hrvatskog doma, u kojem od mjeseca rujna dvije prostorije ima i ovaj ogranak i sada se u njega postepeno useljava. Nakon potresa u prosincu 2020. gotovo četiri protekle godine bio je bez vlastitog prostora, ali unatoč toga djelovao vrlo uspješno iz privremeno ustupljenog prostora župe sv. Lovre.

U izvještajnoj 35. godini od obnavljanja u studenom 1990. objavljena su četiri naslova: Štefica Šantić „Čarolija Božića“, Nikola Žarinac „Joševica i okolica u Domovinskom ratu“, Domagoj Bernić, Vlado Krpan, Zvonimir Martinović „Petrinjski rujan 1991.“ (katalog) i skupina autora „Ribe, paklare i rakovi Banovine“.

(Ovaj potonji zajednički višegodišnji stručno-znanstveno-istraživački i tiskarski projekt realizirali su Udruga Zrinska gora i ogranak MH, a promocija je održana u ponedjeljak, 9. prosinca. VIDI DETALJNIJE: na mrežnoj stranici Sisačko-moslavačke županije).

Tijekom godine je predstavljanje knjiga objavljenih u svome ogranku i u suradnji s drugima organizirano u Petrinji, Velikoj Gorici, Ščitarjevu, Joševici, Glini, Križevcima, Osijeku, Zagrebu, Sisku, Otočcu.

U cijeloj ovoj 2024. trajao je otkup za knjižnice i pritom dostavljeno preko 120 naslova, a ponosi se i s dobivenim nagradama. Uz 73. godišnjicu ULUPUH-a nagradu Studijske sekcije primila je dr.sc. Darija Alujević za svoju monografiju „Mila Wod-prva hrvatska kiparica“, a ista autorica za istu knjigu, na prijedlog MH Petrinja, za Lovrenčevo 2024. nagrađena je Plaketom Grada Petrinje.

Na godišnjoj skupštini MH u Zagrebu u listopadu petrinjski ogranak je dobio Zlatnu povelju za upravo predstavljenu knjigu „Ribe, paklare i rakovi Banovine“, a u siječnju će je predstaviti i u Palači MH u Zagrebu.

Jednakim intenzitetom namjerava se raditi i u novoj 2025. U prihvaćenom planu i programu predstojećih aktivnosti navedeni su nadnevci svako mjesečnog održavanja sjednica Predsjedništva ogranka. Predstavljanje knjige Petra Ćosića u siječnju, u veljači „Krijesnice“ Štefice Šantić i Mate Marčinka „Bila jednom jedna crkva“, u lipnju prodaja izdanja na 4. festivalu knjiga MH u Zagrebu, u srpnju objavljivanje Kataloga izdanja MH Petrinja od 1971.do polovice 2025., u kolovozu knjige „Povijest Gore“ Ivana Latinčića i Blaža Tominovića, u listopadu „Martirologije petrinjskih župa“ (projekt Sisačke biskupije), u studenome Prigodne spomenice Ogranka MH Petrinje i knjige dr. sc. Filipa Hrena: „Hrvatski vojnici u tridesetogodišnjem ratu (1618.-1648.)“, pokretanje serije knjiga u biblioteci „Temelji grada Petrinje“ (naslovi: Petrinjski gradonačelnici, Petrinjski generali, Petrinjski rat, Pisma Dizdar- Pejaković, Porodica Milichichah)

U nakladničkom programu za 2025. još su planirani prigodni Katalog uz Vojno redarstvenu operaciju Oluja i s njom 30-obljetnica oslobođenja Petrinje, monografija o slikaru Zvonimiru Martinoviću- Miki, Povijest HDZ u Petrinji, katalog izložbe „Petrinje koje više nema“…

Ovakvom ambicioznom planu za iduću godinu također će se pridodati razmatranje prijedloga iznijetih na samoj skupštini, o Zavalju i do ove jeseni dugogodišnjem župniku u Hrvatskom Čuntiću fra Petru Žagaru podrijetlom iz toga mjesta, o Prvom svjetskom ratu i u njemu do 10.000 poginulih s područja sadašnje Sisačko-moslavačke županije, o položaju i života Hrvata u Rumunjskoj…

U godišnju aktivnost prihvaćeni su susreti s promocijama knjiga u ograncima Otočac, Samobor, Hrvatska Kostajnica, Čakovec, Kutina, Požega, Kloštar Ivanić, a za Dane MH u Petrinji okupiti ogranke Sisačko moslavačke županije, Bjelovarsko-bilogorske i Karlovačke županije. 

Matica hrvatska Petrinje namjerava u proljeće 2025. poraditi na uređenju Banova kamena-spomenika banu Josipu Jelačiću u Župiću, te evidentirati vrijedne spomenike na gradskim grobljima sv. Benedikta, sv. Roka, Presvetog Trojstva i sv. Nikole.

Naravno, uz dosadašnje rezultate i nove programe, o kojima su na Skupštini izvijestili predsjednik ogranka Vladimir Krpan, tajnik Ivan Latinčić i Nadzornog odbora Blaž Tominović, prenijeta je izjava predsjednika MH akademika Mire Gavrana o svrstavanju Petrinje u tri najuspješnija ogranka u cijeloj Matici, među njih ukupno 133  po Hrvatskoj, u BiH i svijetu. 

Zamjenik sisačko moslavačkog župana Mihael Jurić najavio je daljnju potporu ovom ogranku kao i do sada, a potpredsjednik središnjice MH Damir Zorić pozvao Petrinjce na zadržavanje jednake izdavačke djelatnosti, jer „napisana knjiga i riječ u njoj ostat će naraštajima za 50-100 godina, kao tragovi sadašnjosti, važni u budućnosti. Pišite, pišite, objavljujte za budućnost, mi u Matici smo čuvari Hrvatske i njene opstojnosti“, kazao je D. Zorić.

Najveće pohvale i najviše ocijene za ostvarenje super godišnjih programskih planova pripada vodstvu ogranka u kojem su predsjednik Vladimir Krpan, potpredsjednik Davor Salopek, tajnik Ivan Latiničić, članovi Miroslav Abramović, Domagoj Bernić, Marica Đureković i Domagoj  Vuković.

Svaka čast na svemu postignutom, sve čestitke marnim petrinjskim „matičarima“!

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles