-0.8 C
Petrinja
Monday, January 20, 2025
spot_img

“Što ga nismo više slušali”

Autor: Marjan Gašljević

Zna kazati moja sestra Katica premećući stare obiteljske fotografije koje su mnoge netragom nestale 91. u bestijalnom razaranju koje je, tada, pretrpio Viduševac i sama Hrvatska.

Naš djed Andrija Županić živa je enciklopedija bitke za opstanak, uspona i padova, upornosti i žrtvovanja za obitelj. Nevjerojatna je on priča koju, eto, uglavnom nismo slušali kao djeca.

Samo područje župe Viduševac i šire okoline u prijelazu stoljeća pretrpjelo je velike “friži”, od jakih zima i gladi, do političkih previranja i promjena, što je mnogobrojne stanovnike potjeralo trbuhom za kruhom. Tako se i djed Andrija otputio u Ameriku. I danas mi je teško zamisliva ta hrabrost, put preko Europe, pa preko Velike Bare sve do Stiltona (mnogi s našeg područja su završili u tim rudnicima, a mnogi se nisu ni vratili) gdje je radio na pećima za topljenje salitre. Kako je bio sitan i vrlo spretan “krpio” je pukotine na pećima u pogonu što je bio vrlo opasan ali i dobro plaćen posao.

Sa zaradom se je vratio kući pred Prvi svjetski rat kupivši zemlje. Promijenivši ostatak ušteđevine u Austro-Ugarsku valutu pogriješio je jer je propašću te države propala i njegova ušteđevina što ga je natjeralo na ponovni odlazak u Ameriku.

Živio je teško, puno radeći, bogobojazno, poštujući i voleći sve ljude kojima je, mnogima , sazidao njihove domove. U Americi je postao vrhunski majstor zidar pa se, tako, i ja sjećam kada je zidao 60-tih sa svojih 80 godina bolte na Svetom Franji.

Ta njegova zidarska umješnost još je jednom spasila njegovu (moju) obitelj 1945. godine. O tome se nikada kod nas nije pričalo, a o događaju sam doznao, ne tako davno, slučajno od majke dok je ležale u bolnici, a cimerica iz istog sela ju je u jednom trenutku upitala: “Mare, sjećaš li se ti 45-te kada su vas partizani gonili kroz Glinu?”

Cijelu obitelj potjerali su tada s njihovih ognjišta “nekud” da bi se na ulici pojavio jedan lik: “Kuda gonite te ljude? Jeste li vi normalni, tko će nam zidati ako ubijete tog čovjeka?” Tako je umješnost djeda Andrije još jednom spasila obitelj.

Velika je to priča. I za jedan život prevelika. “Što ga nismo više slušali?”

Brod kojim je djed Andrija putovao

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles