Novinar: Antun Petračić
Prigradsko mjesto Hrastovica posebno je i iznimno u Gradu Petrinja, a vjerujemo i dalje i šire, jer spram svoje veličine i broja stanovnika ima čak pet udruga. Ovdje su adrese društava folkloraša, planinara, vatrogasaca, skijaša i nogometaša, a svima njima u ovim danima veljače-ožujka obveza je održavanje redovitih godišnjih izvještajnih skupština.
Takvu dužnost spram 2024/2025. prvi su obavili članovi Nogometnog kluba Sloga, a uskoro u subotnjim ili nedjeljnim večerima jednako će napraviti u Folklornom društvu Hrastovička gora, Planinarskom društvu sv. Duh, skijaškom Vrelu i Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Hrastovica.
Nogometaši Sloge svoj su skup održali u vlastitim prostorijama kluba uz njihovo čuveno igralište Šoder grabu pokraj Petrinjčice, a prije analiziranja lanjskog rada i utvrđivanja planova za ovogodišnju sezonu, dečki su uz prvu prozivku startali treningom na male golove.
Ovaj klub s dobrom neprekidnom i upornom sportskom tradicijom natječe se u Prvoj sisačko-moslavačkoj županijskoj ligi, uz klubove iz Gline, Capraga, Toplovca, Budaševa, Majura, te više naselja na području Moslavine od Popovače prema Slavoniji, a s najbližim suparnikom iz petrinjskog predjela Češko Selo.
Nakon lanjske jesenske polusezone „prezimili“ su na 12 mjestu među 15 klubova, a idući mjesec počinje im nastavak prvenstva za kojeg su, evo, upravo počele petotjedne pripreme, u kojima će odigrati četiri prijateljske pripremne utakmice. Sada imaju 14 bodova, a cilj im je na koncu dosegnuti 30, uz plasman u sredinu tablice.
Takve želje iskazao je Luka Gašparić, trener i ujedno igrač prve momčadi, a planove mlađih uzrasta iznijeli su treneri pionira Hrvoje Biro i juniora Filip Knežić.
Predsjedniku ovog društva Damiru Knežiću (tajnica je Ivona Marić) nije lagana dužnost: seoski klub s tradicijom i željom Hrastovčana za postojanjem i opstankom, uvijek se hrve s problemima i teškoćama. Mala su sredina pa se silom prilika oslanjaju na igrače iz Petrinje i još šire po okolici, manjka i popuna zapisnika s najmlađim uzrastom, a stalna je „opasnost“ nedovoljan broj juniora.
Unatoč svemu, NK Sloga složno i neumoljivo odrađuje sezonu za sezonom. Sami održavaju svoje igralište strojem kupljenim od Grada Petrinje, koji im je pomogao i u postavljanju Led rasvjete oko Šoder graba, a Petrinjski sportski savez namiruje troškove putovanja na gostujuće utakmice.
O ovome se pohvalno govorilo na godišnjem skupu, ali potrebama nije kraj. Zbog poboljšanja i regulacije klupske infrastrukture, NK Sloga mora produžiti svoje igralište jer su mu dimenzije „knap“, za istovremeno korištenje rasvjete i potrošnje u klupskom domu trebat će „dokupiti“ snagu struje, a k svemu tome još predstoji legalizacija klupske zgrade…
Skupštini je nazočio Davor Ivić, predsjednik NK Mladosti u Petrinji, ali i predsjednik Nogometnog saveza SMŽ te član Izvršnog odbora HNS, koji je podupro planove domaćih nogometaša, posebice aktivnosti za brojnost najmlađeg uzrasta.
-Mi se borimo za NK Mladost, imamo puno djece, klinaca za sve, ali problem su roditelji. Tamo su po dvije momčadi u jednoj kategoriji, ali ne mogu ničijem djetetu reći da će ići u Hrastovicu. Ovdje ćeš trenirati ponedjeljak, utorak, četvrtak, petak, a igrati tamo. Praktično, lige su iste, a pogotovo vaša B-liga, gdje se može tu djecu i pratiti kako se razvijaju, a ona se u svakom trenutku mogu vratiti. To više nije do kluba, nego isključivo do roditelja, kazao je Davor Ivić.
Isti ovaj problem naveo je i gost, domaći župnik fra Mato Bašić, koji smatra kako se manjak djece za sport osjeća i zbog nepostojanja škole u Hrastovici i okolnim selima.
-Perspektiva postoji, po meni se odnosi na Ministarstvo obrazovanja i sporta, a to je pitanje naše škole u Hrastovici. Mi djece imamo i u Taborištu i u Hrastovici i u Budičini. Imamo djece, ali više nemamo škole. U Hrastovici ne ide više nitko, a ako će tu biti škola, onda će biti i djece za klub. Ako neće biti škole, onda neće biti ni djece. To je po meni glavni problem. Uvijek postavljam pitanje zašto djeca odavde ne idu u četverogodišnju školu u Hrastovici… Znači, po meni, smatram da bi svi trebali zajedno raditi na tome da se naša škola očuva i djeca krenu u našu školu ili da ta škola postane vrtić ili nešto drugo, jer dok nećemo imati djecu na okupu ovdje kod nas, bojim se da ih neće biti ni za jednu sekciju – smatra fra Bašić
U iznošenju financijskog stanja za 2024. rečeno je kako su raspolagali s 11.500 eura dobivenih iz Petrinjskog sportskog saveza, na razne načine Grad Petrinja je ukupno do sada pomogao s 20.000 eura, a priskočili su donatori i sponzori. S takvom prijateljskom pomoći uoči nastavka prvenstva seniorima su nabavljeni novi dresovi, prvi puta pokazani javnosti.
Zbog kroničnog nedostatka novca u NK Sloga puno se napravi volonterski, bez naknade igračima i njihovim trenerima, koji pokazuju ljubav i entuzijazam spram nogometa.
Također, uz svoj veliki nogomet kroz tri uzrasta igrača, ponovo će ovaj klub u kolovozu uoči godišnjeg blagdana svoje župe sv. Bartola organizirati tradicionalni malonogometni turnir.
Nakon ove radno-izvještajne skupštine, prve ove godine u ovom selu, PS portal opet će zaredati u Hrastovicu na skorašnje slične godišnje skupove preostale četiri udruge, iz kojih su kod NK Sloge nazočili prijatelji-susjedi-suradnici vatrogasci, folkloraši, skijaši i planinari. Pritom se čelnik NK Sloge Damir Knežić našao u višestrukoj dužnosti: novi je predsjednik nedavno oformljenog novog Vijeća mjesnog odbora i još predsjednik planinara sv. Duh.









