Novinar: Antun Petračić
Povijesna zgrada bivše Učiteljske škole, prepoznatljiva neorenesansna dvokatnica sagrađena 1871. godine, kao pojedinačno zaštićeno kulturno dobro u velikoj je preinaci nakon teških oštećenja u Petrinjskom potresu. Od podruma i prizemlja, po katovima do krovišta obavljena je konstrukcijska obnova, a sada su u završnici i obrtnički radovi.
Veliko, važno i dugotrajno učilište svojom tradicijom i uspomenama vezalo se uz živote naraštaja mnogih Petrinjaca i sviju drugih polaznika pamtljive i prepoznatljive građevine u središtu grada. Zbog radova još uvijek je po skelama izvana ogrnuta zaštitnom plastikom s izrezanim oknima, čime se izdvaja kao jedinstveni posebni „dekor“ među ostalim graditeljima rasutim po gradu.
Fasada će ostati istog izgleda kao i do katastrofe, ali unutrašnjost je pretvorena do neprepoznatljivosti. U cijelosti sigurna od potresa, a rasporedom prostora i namjene nije samo za ovo naše vrijeme, nego dugoročno na korist i dobrobit sviju budućih naraštaja srednjoškolaca Petrinje.
Gradilište ove zgrade iz sastava Srednje škole Petrinja, a u mjerodavnosti Sisačko-moslavačke županije, u finišu radova upravo je obišao, razgledao i pohvalio župan Ivan Celjak sa suradnicima, uz gradonačelnicu Petrinje Magdalenu Komes i ravnatelja škole Milana Orlića.
Župan je obznanio vrijednost obnove od 11, 6 milijuna eura i najavio brzo dovršenje, rok je ovog proljeća.
– U matičnoj zgradi Srednje škole Petrinja dio pretvaramo u Učenički dom, a dio će se koristiti kao Gimnazija. Očekujemo da će učenici nakon završetka osnovne škole ostati na području Sisačko-moslavačke županije, upravo nam je to cilj. Pokrili smo cijelu županiju učeničkim domovima, imamo ih u Novskoj, Kutini i Sisku, a sada i u Petrinji. Strukovni programi u Petrinji ostaju u novoizrađenoj školi u blizini tvornice Gavrilović, a ovim projektima podižemo obrazovanje na višu razinu u gradu Petrinji i u cijeloj Sisačko-moslavačkoj županiji – rekao je župan I. Celjak.
Gradonačelnica Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes izrazila je veselje što u Petrinju, grad učitelja i studenata, dolazi do njihova vraćanja.
-Ovdje smo u centru grada koji će zasigurno živnuti povratkom učenika, odnosno naših gimnazijalaca, ali isto tako i učenika izvan Petrinje koji će boraviti u ovom prekrasnom zdanju, u novom Učeničkom domu. Zahvaljujemo Županiji za velika ulaganja na području grada, naročito što se tiče školstva. Osim novih školskih zgrada imamo i velik broj sportskih dvorana. Sve je to nekako prožeto, nadograđuje se jedno na drugo i sve skupa doprinosi ne samo obnovi našega grada nego i revitalizaciji, pa u sjajnoj komunikaciji i suradnji zaista činimo ovaj grad ljepšim… Kada govorimo o dvoranama na području grada Petrinje, uz županijske i ove gradske koje zapravo čine sportsku infrastrukturu, možemo reći da nikad nije bila jača nego što će biti od sada – rekla je M. Komes.
Ravnatelj Srednje škole Milan Orlić je podsjetio kako će ove 2025., u 165. obljetnici osnivanja Srednje škole Petrinja, koja radi na tradiciji od 1860. (time je i najstarija takva ustanova u SMŽ) imati otvorene dvije zgrade, znači novu kod Gavrilovića i sada obnovljenu iz 1871. godine.
-Uvjeti za školovanje time kod nas nikad bolji. Nadamo se dobrim upisima i dobrim rezultatima koje imamo i od ranije, što se tiče i državne mature i državnih natjecanja i svega drugog. Znači, Srednja škola Petrinja ide dalje s novim prostorom, nadamo se od iduće školske godine u jednoj smjeni, što je stvarno drastičan pomak u kvaliteti i provedbi nastave – kazao je M. Orlić.
U izjavi za medije detaljno je naveo kako će izgledati učenički dom u dijelu njihove matične škole, s ulazom uz zgradu do bivše Prve osnovne škole.
-Imat će 17 soba, (dvokrevetnih, trokrevetnih i četvero krevetnih), s ukupno 40 ležaja, svaka soba svoju kupaonicu. U podrumskom prostoru nalazit će se perilice za rublje i sve što je potrebno za održavanje sustava. U prizemlju restoran, odnosno blagovaonica za učenike; na prvom katu učionice i školska knjižnica, a na drugom katu učeničke sobe i prostori za konzultacije s roditeljima.
U potkrovlju će biti učionice i društveni prostori za provođenje slobodnog vremena te prostori za odgajatelje. Učenički dom imat će zasebno stubište i lift pa će funkcionirati kompletno odvojen od prostora škole, koja će imati svoje vlastito stubište i lift. I prostor učeničkog doma i prostor škole prilagođeni su osobama s invaliditetom (liftovi, toaleti, rampe).
U podrumskom prostoru bit će kotlovnica i spremišta za spremačice i radionica za domara.
U prizemlju i na prvom katu nalazit će se 11 učionica, što je sasvim dovoljno za provođenje gimnazijskih programa. U prizemlju će biti i uprava škole, odnosno uredi ravnatelja, pedagoga i psihologa.
U sastavu škole u drugoj fazi obnove uredit će se i sportska dvorana s dodatnim sadržajem. Preseljenjem praktikuma, koji su se nalazili u dvorani, a sada preseljeni u školu kraj Gavrilovića, dvorani se vraća puna sportska funkciju. Osim velike dvorane za rukomet, u njoj će se nalaziti i mala dvorana za ples, teretana te još jedna mala dvorana za aerobik. Uz vanjsko dvorišno igralište, tako će škola imati sve potrebno i za nastavu tjelesnog odgoja – kazao je Milan Orlić nakon što su sisački župan i petrinjska gradonačelnica razgledali „novu školu“ u Gundulićevoj ulici.
Sve ove novosti primjenjivat će s novom školskom godinom 2025/2026. a nezamislivi su napredak prema nekadašnjem stanju objekata prosvjete, odgoja, učenja i školovanja u Petrinji.
Učilišta su u našem gradu postojala „oduvijek“, a sukladno vremenu, prilikama i mogućnostima, u prošlosti je bilo i podosta đačko – školsko – učeničkih – dječjih domova.
Po sjećanju starine Ljube Orabovića, legende petrinjskog vatrogastva i sudionika bogatog društvenog života, poslije onog Drugog rata prvi dom za djecu postojao je u Radićevoj ulici br. 2.u kući Krajčinovića, sada čistini neslužbeno upotrebljivog gradskog parkirališta. Poznat je ženski djevojački dom u Turkulinovoj ulici br.9 (sada tek zaštićena ruševina) samo za učenice Učiteljske škole s ravnateljicom-odgajateljicom gđama Prpić i Rebrović. Još su živa sjećanja stanara iz doma srednje škole za mesoprerađivače smještenih u Gajevoj ulici (zgrade poslije potresa više nema), a rijetki su živi iz nekadašnjeg Doma učenika u privredi, na mjestu sadašnje zgrade Centra za socijalnu skrb u Turkulinovoj ulici… U preuređenoj i proširenog zgradi bivšeg Dječjeg doma Filip Kljaić u Ul. braće Hanžek (ravnateljica bila Jelka Žegarec) sada poslije potresa privremeno je gradska uprava…
Iz ove šetnje kroz povijesti opet ćemo u sadašnjosti, uz dobru najavu kako će se s novim đačkim domom unutar preuređene Srednje škole Petrinje, malo dalje na drugoj strani središta grada dugoročno riješiti i stanovanje studenata učiteljstva i odgajatelja izvan Petrinje.
U predjelu Trg Matice Hrvatske – Ul. Brezje, s pogledom preko ceste Odsjeka Učiteljskog fakulteta iz Zagreba i uz dvorište OŠ Dragutina Tadijanovića u velikim je pripremama početak izgradnje prvog samostalnog studentskog doma Petrinje, kapaciteta 66 kreveta i svim uvjetima za ugodan život i sadržajni boravak tijekom visoko školovanja u našem gradu. S početkom gradnje toga Studentskog doma bit će prilike i vremena za više i detaljnije.











