16.1 C
Petrinja
Tuesday, April 29, 2025
spot_img

Nije avion ali jest brod!

Upravo sam završio članak za jedan američki časopis. Razmišljam tako, ako onaj tip Alen iz Zagreba koji napastuje mažoretkinje može biti prozvan stručnjakom za avijaciju, onda i ja mogu sebe smatrati specijalistom. Imam 45 godina iskustva u avijaciji što se za njega ne može reći jer samo priča gluposti, a novinari koji imaju još manje pojma, misle da je nekakav ekspert. No, neću bacati drvlje i kamenje na njega jer se i on bori za svoj kruh. Ispalo bi da sam ljubomoran, iako me nije briga. Jedino me smeta što iznosi neistine. No, dosta o njemu, prijeđimo na stvar.

Ova priča bavi se prijevoznim sredstvom koje koristi efekt tla kako bi se kretalo i trošilo manje energije. Naša braća Rusi konstruirali su takvu letjelicu i nazvali je Ekranoplan. Imala je deset mlaznih motora i bila je golema – čak 60 metara duga. Ta je mašina poznata kao „Čudovište Kaspijskog jezera“. Na YouTubeu možete pogledati snimke ako u tražilicu upišete “Ekranoplan Lun”. “Lun” je bila oznaka klase tog prijevoznog sredstva prema ruskoj klasifikaciji. Taj je Ekranoplan sagrađen 1975. godine, a napravljen je samo jedan primjerak koji su testirali, ali nikada nisu upotrijebili ni u vojne ni u civilne svrhe.

Rusima je problem predstavljalo to što su i najmanji zaokreti Ekranoplana imali radijus od 50 kilometara, a letjelica nije mogla letjeti ako su na vodi postojali i manji valovi. Zato su je testirali isključivo na jezeru i u mirnim vremenskim uvjetima. Kako je teško mijenjala smjer, postojala je opasnost od sudara s ribarskim brodićima.

Međutim, prošle je godine jedna američka kompanija pokrenula projekt razvoja slične letjelice. Tvrtka se zove REGENT (Radiant Energy Group for Ekranoplan Navigation and Transport). Oni za ovu letjelicu koriste nove materijale, modernu navigacijsku tehnologiju i, naravno, električne motore. Nakon dugih razgovora s američkim regulatorima, odlučeno je da se ovo prijevozno sredstvo neće klasificirati kao zrakoplov već kao brod. Zato će ga certificirati pomorske vlasti, a ne Federalna uprava za zrakoplovstvo (FAA). Letjelica leti na visini od pet metara iznad mora (ili vode) i može postići brzinu od 300 km/h. To je izuzetno velika brzina za brodove pa su ugrađeni sustavi koji mogu na velikoj udaljenosti prepoznati objekte i omogućiti pravovremene reakcije kako bi se izbjegli sudari.

Budući da 40 % svjetskog stanovništva živi uz obalu mora ili jezera, ovakva letjelica bi mogla postati idealno prijevozno sredstvo. Primjerice, preko Engleskog kanala mogla bi prijeći za samo 15 minuta. Prototip letjelice Viceroy može prevesti 12 putnika, no već sada razmišljaju o modelu koji bi mogao prevoziti čak 100 putnika.

Ova letjelica mogla bi biti izuzetno učinkovita i ekonomična za prijevoz putnika između otoka na Havajima, Filipinima, Japanu, ali i na Jadranu te u sjevernim ledenim morima. Kako leti iznad valova, može postići veliku brzinu, ali istovremeno i učinkovito manevrirati i mijenjati smjer. Osim toga, valovi visine od 5 do 10 metara nisu problem jer letjelica može letjeti i na visini od 50 metara. Istina, tada troši više energije, pa joj se operativni domet smanjuje.

Model Viceroy bit će spreman za testiranje ovoga ljeta, a to će ispitivanje trajati nekoliko mjeseci. Već sada postoji nekoliko zainteresiranih kupaca, među kojima su iznenađujuće zrakoplovne kompanije poput Japan Airlinesa, Alaska Airlinesa, Hawaiian Airlinesa i Mesa Airlinesa. Oni u ovome vide poslovnu priliku, vjerojatno zbog većeg modela letjelice koji bi mogao prevoziti 100 putnika, a ne bi zahtijevao aerodrome. Još jedna prednost je sigurnost – čak i ako se pokvare neki od električnih motora, letjelica neće pasti na tvrdo tlo, već će jednostavno sletjeti na vodu i plutati, budući da je prilično lagana.

Sviđa mi se što u tvrtki REGENT uglavnom rade mladi ljudi. Nadam se da će uspjeti prodati stotinjak ovih letjelica, jer bi im se tada isplatio novac koji sada ulažu u dizajn i testiranje. Vidjet ćemo za nekoliko godina koliko će uspjeha postići. U svakom slučaju, letjeti brzinom od 300 km/h svega nekoliko metara iznad vode zvuči nevjerojatno uzbudljivo – gotovo bolje od seksa! Moju golubicu ionako boli glava.

By Marijan Jozić

REGENT See Glider Model Viceroy za 12 putnika

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles