U posljednje vrijeme sve se više priča o topovima, ali ne o onim običnima, već o takozvanim zvučnim topovima. Odlučio sam istražiti ovu temu kako bih saznao o čemu se tu zapravo radi.
Postoje dva različita uređaja koja se nazivaju zvučnim topovima. Prvi je Vortex top, a drugi je LRAD (Long-Range Acoustic Device).
Vortex top: Vortex topom su eksperimentirali britanski istraživači. Radi se o cilindričnom uređaju ispunjenom eksplozivnim plinom. Kada se taj plin zapali, dolazi do eksplozije koja stvara veliki pritisak. Taj pritisak izlazi kroz cijev nalik na trubu čiji oblik pojačava plinski udar. Ovaj udar zatim putuje brzinom zvuka kroz prostor. Budući da se plin širi u uskom snopu, u njemu je koncentrirana velika količina energije, a što može prouzročiti značajnu štetu na većoj udaljenosti. Zvučni udar koji nastaje djeluje izrazito neugodno, a sam uređaj je velik i nepraktičan za upotrebu.
LRAD (Long-Range Acoustic Device): Drugi uređaj, poznat kao LRAD ili akustični top, razvijen je za američku mornaricu. Povod za njegovu konstrukciju bio je napad jemenskih militanata na američki ratni brod pri ulazu u Crveno more u kojem je poginulo nekoliko mornara. Kao odgovor, mornarica je razvila snažan zvučnik koji može emitirati zvučno upozorenje na udaljenosti do 3 kilometra. Ako napadači ne bi reagirali na upozorenje smatralo se da nemaju dobre namjere, što bi rezultiralo vojnim odgovorom.

Zamislite zvučnik koji proizvodi zvuk jačine 160 decibela – to je otprilike jednako buci mlaznog motora Jumbo Jeta iz neposredne blizine. Za razliku od Vortex topa koji proizvodi kratkotrajni zvučni udar (1 sekunda maximalno), LRAD može kontinuirano emitirati neugodne zvukove velike jačine usmjerene u relativno uzak konus. Zbog toga može izazvati ozbiljne posljedice na većoj udaljenosti.
Posljedice izloženosti zvučnim topovima L-RAD
Prvi organ koji strada pri izloženosti ovim uređajima su uši. Prejaki zvučni valovi mogu dovesti do pucanja bubnjića i oštećenja sitnih koščica u srednjem uhu – čekića, nakovnja i stremena. Ako dođe do puknuća ili pomaka tih koščica, sluh se može trajno izgubiti. U nekim slučajevima, ako koščice samo promijene položaj, mogu se kirurški vratiti na mjesto, ali to zahtijeva složenu operaciju.

Još jedna česta posljedica je tinitus – neprekidno zujanje u ušima. Osobe koje pate od tinitusa opisuju ga kao stalno cvrčanje nalik zvuku cvrčka koje traje 24 sata dnevno. Postoji nekoliko teorija o uzroku tinitusa: jedna kaže da osoba zapravo čuje protok krvi kroz krvne žile blizu uha dok druga smatra da je to neurološki fenomen koji nastaje u mozgu. Trenutno ne postoji učinkoviti lijek za tinitus, iako postoje uređaji koji mogu privremeno prikriti zvuk, poput specijalnih štipaljki koje prodaju kineske kompanije (Ali Baba).

Osim oštećenja sluha, izloženost zvučnim topovima može uzrokovati jake bolove u cijelom tijelu, migrene i gubitak ravnoteže. Poremećaj ravnoteže nastaje zbog oštećenja unutarnjeg uha gdje se nalazi organ odgovoran za osjećaj orijentacije. To može rezultirati mučninom i povraćanjem.
Upotreba u policijske svrhe: Američka policija nabavila je LRAD uređaje koji su proizvedeni za njihovu mornaricu i koristi ih tijekom velikih demonstracija. Policija obično prvo upozori okupljene da se raziđu, a ako se ne povuku, koriste zvučne topove kako bi ih rastjerali. Osim toga, LRAD je instaliran na helikoptere te omogućuje policiji da iz zraka upućuje naredbe prosvjednicima.

Kako se zaštititi? Najbolja obrana od zvučnog udara je brzo napuštanje područja u kojem se emitira zvuk. Ako to nije moguće, privremeno zatvaranje ušiju rukama može donekle ublažiti učinak, ali dugotrajna izloženost i dalje nosi ozbiljne posljedice.
Zanimljivo je da je LRAD dostupan i na komercijalnom tržištu – na primjer, kineska trgovina Ali Baba prodaje ga po cijeni od 13.000 eura. Iako se ovaj uređaj često naziva akustičnim topom, proizvođači radije koriste naziv “megafon velike snage” ili jednostavno LRAD, no u suštini radi se o istoj tehnologiji – samo pod drugim imenom; to bi se po naški reklo: “isto sranje samo drugo pakovanje”.
By Marijan Jozić