21.1 C
Petrinja
Friday, June 13, 2025
spot_img

„Josipovih 30“ u Petrinji: Koncert HPD Slavulj i gostiju za tri desetljeća dirigiranja mo. Josipa degl’ Ivellija!

Novinar: Antun Petračić

U sjećanju je ostala srijeda 10. svibnja 1995. kada su ratom prognani Petrinjci smješteni po Sisku i okolici, osokoljeni s početka toga mjeseca pobjedničkom akcijom Bljesak u zapadnoj Slavoniji, snivali jednako oslobođenje Petrinje i konačni povratak na svoje u svome.

U takvim nikada ugaslim nadama i nestrpljivim žarkim željama za sličan ishod svoga okupiranog Grada i Banovine, u rano popodne toga 10. svibnja u dvorani sisačkog Doma umirovljenika desila se povijest koja još uvijek traje.

Za dirigenta, zborovođu i umjetničkog voditelja Hrvatskog pjevačkog društva Slavulj iz Petrinje u progonstvu ustoličen je 25-godišnji mladić iz Zagreba, podrijetlom iz Dubrovnika. Hrabro je zakoračio u nepoznato i neizvjesno, mislio se zadržati kratko, a ostao neprekidno 30 godina.

Za taj jubilej, ove subote na isti nadnevak u 2025., u Petrinji je održan svečani prigodni slavljenički koncert kratkog naziva „Josipovih 30“, a za Josipa degl’ Ivellija. 

-Na takav korak odlučio sam dosta brzo, ne misleći na rat ni posebnosti stvaranja s Petrinjcima, tada još u Sisku. Srećom, ubrzo je VRO Oluja donijela povratak u Petrinju i moja učestala putovanja iz Zagreba na probe i nastupe, pa se planiranih pet godina produžilo na čak 30 neprekidnih. Hvala svima na tome, iz vašeg grada, kao iz povijesti Jeruzalema, stradalog u ratu,  rušenog u potresu, ali svaki puta novo izniklog, ponosnog  i neuništivog. Kao što je vječan i „Slavulj“, specifično pjevačko društvo s tradicijom 160 godina, važno i značajno za cijelu Hrvatsku. Kroz njega je u ovih mojih 30 godina prošlo 400-500 djece i odraslih. „Pamtim samo sretne dane“, uzimam riječi iz pjesme Arsena i Gabi, ali i ponosa zbog svih postignuća, među kojima sudjelovanje Slavulja na 58. godišnjih smotri zborova Hrvatske, od kojih 18 puta sa mnom – u obnovi sjećanja kazao je slavljenik.

Zahvalio je svima u Petrinji na  dosadašnjoj suradnji, a za 24. svibanj najavio veliku raspjevanu domoljubnu procesiju 1600 sudionika središtem Zagreba u povodu obilježavanja 1100 obljetnice hrvatskog kraljevstva. Od Hrvatskog narodnog kazališta, preko Trga bana Jelačića, duž Zrinjevca do spomenika kraja Tomislava kod kolodvora, među  68 zborova iz 38 gradova, sudjelovat će i HPD Slavulj, ali s posebnim značajem. Sadašnji naraštaj  Petrinjaca bit će među samo  tri zbora iz Hrvatske  čiji su preci 1925, znači  prije stotinu godina, sudjelovali  na ondašnjem obilježavanju 1000-godišnjice uspostave hrvatskog kraljevstva.

 A sinoć javno na pozornici za postignuća u protekla tri desetljeća Josipu degl’ Ivelliju zahvalila je gradonačelnica Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes.

Ovog svestranog i neumornog hrvatskog glazbenog pedagoga, skladatelja, umjetnika, ali i zaslužnika Petrinje, njegovo matično društvo Slavulj predložilo je za nagradu Grada u 2025., koje se dodjeljuje tradicionalno uz Lovrenčevo u kolovozu. 

Zahvale i pohvale izvođačima-sudionicima subotnjeg koncerta izrekao je i podijelio predsjednik društva Željko Crnković, a u emotivnom obraćanju posebno naveo dugogodišnji doprinos HPD-ovog čelnog stručnog vođe:

Poštovani posjetitelji – Slavuljevim geslom „Tebi u slavu dome naš!“ srdačno vas pozdravljam u ime cjelokupnog članstva HPD-a „Slavulj“ Petrinja i zahvaljujem na dolasku u Hrvatski dom u Petrinji.

Pozdravljam: gradonačelnicu i Saborsku zastupnicu gospođu Magdalenu Komes, zamjenika gradonačelnice gospodina Ivana Prskala, pročelnicu Upravnog odjela za društvene djelatnosti gospođu Anu Aleksić Pezelj

Pozdravljam predstavnike institucija, ustanova i udruga grada Petrinje te predstavnike glazbenih udruga izvan Petrinje koji su večeras s nama (Lipe Sisak, Emil Cossetto Zagreb)

Pozdravljam skladatelja gospodina Alana Kljaića, čiju ćemo kantatu večeras i praizvesti

Pozdravljam našeg počasnog člana župnika Josipa Samaržiju

Pozdravljam bivše predsjednike „Slavulja“ i članove Uprava društva, bivše članice i članove ansambala

Pozdravljam predstavnike medija i sve vas u publici koji pratite naš rad i vjerna ste nam publika.

Program je sufinanciran sredstvima proračuna Sisačko-moslavačke županije i Grada Petrinje – zahvaljujemo!

Zahvaljujemo na tehničkoj podršci djelatnika POU Hrvatski dom Petrinja

Večerašnjim koncertom obilježavamo 30 godina dirigentskoga vodstva i umjetničkogadjelovanja „Slavuljeva“ dirigenta, maestra Josipa degl’ Ivellija u HPD-u „Slavulj“.

Godina je 1995.

Petrinjci i Slavuljaši nisu u Petrinji – prognanici smo.

Petrinja je okupirana, u ratnom vihoru obitelji su razasute u ostalim tada slobodnim dijelovima Hrvatske i drugim europskim državama, a mi na crti bojišnice gledamo našu Petrinju iščekujući povratak u naš grad.

I „Slavuljev“ pjev nakratko je prekinut u drugoj polovici 1991. godine, ali i nastavljen u progonstvu u ožujku 1992. godine djelovanjem Muškog vokalnog ansambla „Nonet – Petrinjski nonet“ pod vodstvom Želimira Đenđinovića, tadašnjega predsjednika Društva.

Nakon okupljanja i nastupa mješovitoga pjevačkog zbora 11. prosinca 1993. godine u programu „Petrinja – naša svetinja“ u KD Lisinski u Zagrebu povremeno se javljala ideja i želja za ponovnim okupljanjem i obnavljanjem rada i mješovitoga zbora. No, ratne i  prognaničke okolnosti kao i službeni premještaj dirigenta Nikole Bašića u Šibenik (Glazbena škola, KUD Kolo) onemogućavale su realizaciju. Ipak, smirivanjem neposredne ratne opasnosti širih razmjera – stalno tinjajuća i neugašena želja, napokon je i ostvarena.

Zahvaljujući gospodinu Ivanu Rizmaulu, tadašnjem tajniku Matice hrvatske ogranak Petrinja i svojevremnom članu/pjevaču zbora, gospođi Vesni Rizmaul koja je tada pjevala u zboru crkve sv. Petra u Vlaškoj ulici u Zagrebu, kojim je dirigirao Josip degl’ Ivellio, dogovorno s bivšim predsjednikom HPD-a „Slavulj“ gospodinom Edom Generom, tadašnjim predsjednikom „Slavulja“ gospodinom Želimirom Đenđinovićem i tadašnjim gradonačelnikom Petrinje gospodinom Josipom Dolenecom i suradnicima, dogovoreno je i odlučeno da se pokuša obnoviti i rad mješovitoga zbora – u progonstvu.

„Slavuljev“ prvi susret s dirigentom Degl’ Ivelliom bio je (u srijedu) 10. svibnja 1995. godine u Sisku, u dvorani Doma za umirovljenike.

Dvorana Doma umirovljenika u Sisku bila je premala za sve zainteresirane za ovu inicijativu te su se uz tadašnje slavuljaše okupili i brojni Petrinjci prognanici.

Sve je pozdravio i blagoslovio tadašnji župnik za Hrastovicu i Petrinju, a danas biskup Sisačke biskupije msgr. Vlado Košić.

Okupljenima je predstavljen dirigent Josip degl’ Ivellio, Dubrovčanin sa zagrebačkom adresom, koji je ukratko najavio što bi zbor uvježbavao i pjevao u danim okolnostima do konca lipnja, a nakon ljetne stanke nastavio u rujnu. Naravno, sve je ovisilo o ratnim okolnostima. Tada nismo znali da će u kolovozu uslijediti vojno-redarstvena operacija „Oluja“ kojom su Petrinja i Banovina vraćeni u sastav Republike Hrvatske.

Redovne probe nastavljene su u rujnu 1995.. u Petrinji dok smo mi i nadalje kao prognanici dnevno putovali u Petrinju i obnavljali uništeno tijekom Domovinskog rata, a u večernjim satima održavali pjevačke probe te u prosincu održali i prve božićne koncerte u Petrinji i Sisku.

U 160 godišnjoj povijesti „Slavulja“ zapisano je tridesetak imena dirigenata – koji su sezadržali od nekoliko mjeseci do više desetaka godina – izdvajam Matu Bučara s 35 godinai Nikolu Bašića s 13 godina dirigentskoga rada.

Sažeti 30 godina u nekoliko minuta, rečenica – nije jednostavno.

Brojevi su u pravilu suhoparni i apstraktni, katkada je teško i zamisliti što se iza njih krije.

U proteklih 30 godina pod dirigentskim i umjetničkim vodstvom Josipa degl’ Ivellija „Slavulj“ je nastupao u više od 90 gradova i mjesta u Hrvatskoj, gostovao i pjevao u Austriji, Njemačkoj, Italiji, Češkoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji – Vojvodini, Sloveniji, Kosovu, te održao 933 javna nastupa. „Slavulj“ je snimio 16 CD-ova hrvatske zborske glazbe, tiskao 3 zbirke skladbi, nastupao na županijskim i državnim susretima i natjecanjima pjevačkih ansambala u Hrvatskoj i inozemstvu.

Nisu izostale ni mnogobrojne zahvalnice, priznanja, povelje, nagrade – i „Slavulju“ i dirigentu.

Josip degl’ Ivellio obnovio je rad mješovitoga pjevačkog zbora, nastavio i proširio rad Muškog vokalnog ansambla „Nonet“ – „Petrinjski slavulji“, osnovao i pokrenuo rad Ženskog vokalnog ansambla „Petrus“ i Gradskog dječjeg zbora.

Tijekom proteklih 30 godina stvarana je i nova glazbena arhiva (prethodna je uništena tijekom Domovinskoga rata) s više od 770 kataloških jedinica – skladbi – za mješoviti, muški, ženski i dječji zbor – od kojih smo zasigurno 90 i više posto skladbi ispjevali na javnim nastupima.

Zato je i naziv večerašnjeg koncerta: „JOSIPOVIH 30“ – 10. svibnja 1995.-10. svibnja 2025.

S nama su večeras članovi Tamburaškog orkestra Tamburaškog društva „Gaj“ Zagreb s dirigentom Krešimirom Račićem s kojima smo također surađivali tijekom proteklih godina.

Glasovirska pratnja povjerena je našem dugogodišnjem suradniku Mariju Čoporu, a solističke dionice povjerene su Dariju Vrbasliji.

Želimo vam ugodnu ovu glazbenu večer uz Mješoviti zbor Hrvatskog pjevačkog društva „Slavulj“ Petrinja i maestra Josipa degl’ Ivellia, na početku značajne obljetnice za glazbenu kulturu Grada Petrinje, kazao je uvodno predsjednik društva Željko Crnković. Smjenjivao se ujednačen slavljenički program, uz praizvedbu Kantate Alena Kljaića, skladane upravo za ovu obljetnicu dirigentskog voditeljstva, a posvećena i cijelom HPD Slavulju kao trajna čestitka za lanjsku 160- obljetnicu osnutka ovog društva (1864.2024.)

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles