21.1 C
Petrinja
Friday, June 13, 2025
spot_img

Aktivni Petrinjci treće životne dobi: Umirovljenici pohađaju kreativne radionice, unapređuju svoje stanje i pridonose kvaliteti života

Novinar: Antun Petračić

Foto: Antun Petračić i GrAkni.hr

Cijela znanost po svom svijetu razgranata je o životu osoba starije dobi, često nazivanih seniorima. Za njih su puno istražene  i proučene, pa u konkretnoj praksi savjetuje primjena dokazane znanost. Naveliko se govori, piše, objavljuje i obvezatno preporuča kako mogu (ili trebaju)  živjeti  oni s + 60, 70, 80 ili više godina…

Nema područja koje nije obuhvaćeno takvim stručno-znanstvenim analizama, prosudbama, savjetima i naputcima o  zadržavanju ukupnosti zdravlja, kondiciji tijela, bistrog duha, napredne osobnost, razvijene individualnosti…

Ovakve sadržaje, oblike, načine i vrste animiranja provodi i razgranata mreža aktivnih petrinjskih udruge za rad s osobama treće životne dobi, a najnovije aktivnosti od neki dan ukratko bilježimo s dva mjesta događanja.

Udruga umirovljenika Grada Petrinje održala je prvu radionicu izrade nakita u novom prostoru, nedavno dobivenom kontejneru Kluba umirovljenika u Centru novog života  na Sajmištu. U kišovito i vjetrovito prijepodne, još i podalje smješteno pa poteže za doći, okupila se skupina vrijednih gospođa velike želje i volje da nauče nešto novo, a svaki vlastiti uradak ponesu kući kao suvenir za uspomenu ili praktično nošenje.

– Iz projekta s Gradom Petrinja nabavili smo materijal za izradu ogrlica, narukvica i naušnica, a svaki predmet je unikatan i originalan, lijep, nosiv i različit. Doista, svaka žena, sam svoj majstor – kazala je predsjednica Udruge umirovljenika Rezika Biba Krolo.

Kao instruktorice ovog umjetničkog izričaja znanje i iskustvo prenijele su potpredsjednica Udruge Mirjana Vidmar – Modrovčić i Ivanka Klobučar.

Svoju prvu kreaciju, uz baku Maricu Milošić, izradila je i najmlađa sudionica, 5-godišnja Rafaela Živčić iz vrtićke skupine Tigrići.

Sada je bila prilika da prvu članarinu za pristup u Udrugu uplati nova članica Mara Radoš.

Prva radionicu u kontejneru Kluba umirovljenika, bila je, inače, druga poduka ove godine za Udrugu, nakon prethodne održane uoči Uskrsa u dvorani Doma za starije osobe u središtu Petrinje. Tu je ovaj tjedan uslijedila nova radionica drugačijeg sadržaja.

U  utorak 27.svibnja u Domu za starije osobe Petrinja održana je  prva uvodna radionicu u sklopu FLIK-a – Festivala lončarstva i keramike, koji Petrinja očekuje 27. i 28. lipnja.

Kako su izvijestili organizatori, naši stariji sugrađani izrađivali su unikatne glinene pločice koje će postati dio mozaik murala u javnim prostorima Petrinje. Svaka pločica nosi osobni pečat, trag ruke koja ju je oblikovala. Bilo je zanimljivo vidjeti kreativne poruke koje su sudionici ostavili na pločicama. Od osobnih imena, životne dobi, do imena poznatih legendi petrinjskog nogometa.

-Ove će se pločice kasnije peći na visokim temperaturama i postati tvrda keramika. Trajat će duže i od nas. Svaka pločica nosi trag osobe koja ju je radila. Tako sudjelujemo u zajedničkom umjetničkom projektu koji će ukrasiti neki zid našeg grada. Danas ostavljamo svoj trag u vremenu koje tek dolazi – rekla je Palma Miličević, voditeljica Keramičkog ateljea Petrinja.

Radionica je održana u partnerstvu s Turističkom zajednicom Grada Petrinje, te u suradnji s Klubom umirovljenika Petrinja i Gradskom udrugom umirovljenika.

Jedan od takvih Petrinjaca je Josip Čačić, r.1944.), bivši električar u Gavriloviću, sada korisnik Doma za starije osobe Petrinje i najnoviji dragovoljac na uređenju i održavanju cvjetnjaka-kamenjara pokraj glavnog ulazu u ovu ustanovu.

–To mi je svakodnevna „zanimacija“, dobra prilika za provođenje vremena, nastavak slične brige o cvijeću oko moje kuće u Novoj cesti. Dom je kupio 50 komada proljetnih cvjetnica pa ih sada čuvam, pazim, zalijevam i održavam, u sklopu slične brige za poveliki kamenjar na istom prostoru. Nije mi teško ni oko vanjskog ulaza pokupiti odbačene opuške, kutije cigareta, razne papiriće i slični otpad – o novoj jutarnjoj-dnevnoj obvezi kaže nam ovaj bivši majstor plave radne odjeće u Prehrambenoj industriji Gavrilović, a istovremeno i pjevač – veteran HPD Slavulj i crkvenog zbora župe sv. Lovre.

– Morat ću „pogurati“ ideju o nabavci više prikladnih vrtnih alatki za cvjetnjak-kamenjar. U vanjskom obilasku zgrade uočio sam i skloništa golubova na nosačima klima uređaja, pa pokrenuo akciju izoliranja takvih prostora za čisti prostor od ptičjih perja i izmeta- kazao nam je Josip Čačić.

On je od jeseni 1991. do proljeća 1992. šest mjeseci života proveo u ratnom zatočeništvu srpskog logora u Glini. Od tada s trajnim zdravstvenim posljedicama, ova najnovija briga o cvijeću i ukrasnom raslinju dio je hortikulturne terapije, stručno međunarodno priznate i opisane. „Korisna je za poboljšanje tijela, uma i duha, stimulator mišljenja, vježbanje tijela, poticanja mašte, povećanja zadovoljstva, aktivnog uključivanja  ljudskih osjetila: vida, mirisa i dodira, te ukupne sreće i općeg zdravlja“, navodi se u našim i stranim istraživanjima za kategoriju ljudi ovakve životne dobi i stanja.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles