James Arthur Lovell Jr., poznatiji kao Jim Lovell, bio je jedan od najslavnijih astronauta američkog svemirskog programa i osoba koja je ušla u povijest zahvaljujući svojoj odlučnosti, hrabrosti i viziji. Njegov život i rad obilježili su desetljeća istraživanja svemira, a njegov doprinos zauvijek je ostao zapisan u knjigama znanosti i popularne kulture. Lovell je preminuo u dobi od 97 godina, ostavivši za sobom bogato naslijeđe.
James Lovell rođen je 25. ožujka 1928. godine u Clevelandu, Ohio, SAD. U ranim godinama karijere letio je s raznim tipovima zrakoplova i sudjelovao u testiranjima novih tehnologija, što je kasnije bilo presudno za njegovu selekciju u NASA-in program astronauta.
Primljen je u NASA-in odjel za astronaute 1962. godine, u drugoj generaciji astronauta poznatih kao The New Nine. Prva velika misija u kojoj je sudjelovao bila je Gemini 7, gdje je zajedno s Frankom Bormanom proveo gotovo četrnaest dana u svemiru. Bio je i zapovjednik misije Gemini 12, tijekom koje su obavljene ključne svemirske šetnje i testirani novi sustavi za buduće misije na Mjesec. Tijekom 1960-ih, Lovell je stekao status astronauta koji je do tada proveo najviše dana u svemiru.

Sudjelovao je i u misiji Apollo 8, prvoj koja je obišla Mjesec i vratila se na Zemlju. No, svjetsku je slavu stekao kao zapovjednik misije Apollo 13. Trebala je to biti treća misija koja će iskrcati ljude na Mjesec, a Lovell je bio predodređen postati jedan od rijetkih ljudi koji su hodali po njemu. Međutim, 13. travnja 1970. godine, nakon ozbiljne eksplozije spremnika kisika na servisnom modulu, misija je pretrpjela dramatičan preokret. Lovell i njegova posada – Jack Swigert i Fred Haise – pokazali su iznimnu snalažljivost, pribranost i timski duh kako bi preživjeli i sigurno se vratili na Zemlju.
“Houston, we’ve had a problem” – rečenica koju je izgovorio – postala je simbol ljudske upornosti u suočavanju s krizom.
Za razliku od drugih zapovjednika Apolla, Lovell nikada nije kročio na Mjesec. Nesreća na Apollu 13 oduzela mu je tu priliku. No, priča o preživljavanju inspirirala je knjige, dokumentarce i filmove, a najpoznatiji je film “Apollo 13” iz 1995., u kojem ga je utjelovio Tom Hanks. Nakon odlaska iz NASA-e i mornarice, Lovell se posvetio pisanju i javnim nastupima. Često je bio glavna zvijezda konferencija i simpozija, dijeleći lekcije o vođenju u kriznim situacijama.
Moja dogodovština s Lovellom
Godine 2012. bio sam na konferenciji na Aljasci, gdje su me izabrali za predsjednika. Radilo se, naravno, o zrakoplovstvu. Tamo sam upoznao inženjere iz tvrtke Astronautics iz Wisconsina, koji su se pohvalili da je James Lovell član njihova upravnog odbora.
Tada sam dobio ideju da ga pozovem na sljedeću konferenciju, planiranu u Orlandu na Floridi – tek pedesetak kilometara od svemirske baze Cape Kennedy. Kolege su mi dali njegovu e-mail adresu i ja sam mu napisao poziv, nudeći da mu platimo put i hotel.
Sljedeći dan dobio sam odgovor – osobno od Lovella! Napisao je da će rado biti naš gost i uputio me na svog agenta za detalje. Kad sam kontaktirao agenta, on mi je rekao da je ideja izvrsna, da će Lovell doći u Orlando svojim avionom i da mu hotel ne treba. No, cijena njegova jednosatnog predavanja bila je – 35.000 dolara.
Što da kažem… zahvalio sam se i rekao da ćemo razmotriti za neki drugi put. Ipak je to velika lova.
James Lovell ostat će zapamćen kao jedan od najvećih pionira svemira, čovjek koji je svojim djelom i riječima inspirirao milijune. Njegova priča nije samo o neostvarenim snovima, već o hrabrosti, upornosti i vještini da se izvuče najbolje iz najtežih situacija.
Iako nikada nije zakoračio na Mjesec, Lovell je zauvijek ostavio trag u povijesti čovječanstva – ne samo kao astronaut, već i kao uzor i pripovjedač jednog od najuzbudljivijih poglavlja ljudske znanosti. Iako, ruku na srce… malo skup.
By Marijan Jozić




