Novinar: Antun Petračić
U ljeto 2019. malo selo Sibić u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Gori kraj Petrinje „vratilo“ se službenom obilježavanju iz starine slavljenog nebeskog zaštitnika sv. Benedikta. Veliki događaj i važan dan za obitelji Dražetić, Horvat, Basać, Likević, Vrbanac, Filipović, Pentek, Šoštarić, Trsoglavec i druge…
Taj blagdan, a ujedno i ovogodišnji Dan Sibića, obilježeni su u subotu pred večer, kada je malo popustila dnevna žega i sparina. Svečanu euharistiju na otvorenom vodio je župnik iz Gora don Paško Glasnović, rektor svetišta za Sisačku biskupiju Majke Božje naših stradanja u Gori.
Propovijedao je trajni đakon Vjekoslav Uvalić, a u isticanju veličine i značaja nebeskog slavljenika naveo je kako su kroz povijest iz benediktinskog reda potekli 35 pape, 200 kardinala, 1164 nadbiskupa, 5460 svetaca i bezbroj redovnica i redovnika.
Od opata Benedikta ne blijedi njegov poziv Ora et labore-radi i moli, a aktualan je, suvremen i potrebit i za današnje prilike, kazao je trajni đakon.
U misnom slavlju vjernici su pjevali Majci Božjoj Gorskoj i Majci Božjoj Bistričkoj, čijoj je blagdan bio upravo ove subote, zavjetnom molitvom preporučili se sv. Benediktu, a na kraju obišli i svečevu sliku ispred oltara.
Trajni đakon Vjekoslav Uvalić popodne na Dan Sibića također je predvodio molitvu uz polaganje vijenaca i svijeća na spomenik poginulim žrtvama Domovinskog rata ovog sela. Među više izaslanstava obitelji i braniteljskih udruga, u ime Grada Petrinje sudjelovala je gradonačelnica i saborska zastupnica Magdalena Komes.
U novom seoskom Spomen parku postavljen je križ zahvalnosti Hrvatima iz Novog Zelanda za pomaganje teško stradalom Sibiću u katastrofalnom potresu u prosincu 2020. Tu se gradi i kapelica sv. Benedikta, ali je za nastavak radova, sada postavljanja krovišta potrebna daljnja novčana ili građevinska pomoć donatora i sponzora.
O takvom planu kažu Boris Dražetić i Robert Horvat, predsjednik i tajnik Zavičajne udruge hrvatskih branitelja Sibića, koja je zajedno s Gradom Petrinje organizirala i ovoljetnu svečanost Dana sela i blagdana sv. Benedikta.
Navode, također, kako je mještanima potrebit zajednički prostor za okupljanje, jer im je uništen u katastrofalnom petrinjskom potresu, čiji je epicentar bio upravo ispod Sibića i susjednih Strašnika, Gora. Krajem prosinca 2020. u selu je nastala velika šteta, a više od polovice kuća totalno srušeno. Cjelovita planska novogradnja sada je pri kraju, zadnje dvije zamjenske kuće bit će useljene do konca godine, pa se očekuje zamah konstrukcijske obnove stambenih objekata označenih žutom naljepnicom.
Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes čula je predstavnike sela i zahvalila im za njihovo angažiranje u provođenju aktivnosti i projekata od značaja za mjesnu zajednicu.
-Mi smo kao Grad upoznati s potrebama, ne samo Sibića, nego i svih ostalih prigradskih naselja, a nastojimo svake godine pomalo svakome osigurati bar dio potrebnog i realizirati projekte koji su važni – rekla je gradonačelnica. Kao jedno od rješenja za njihove zajedničke prostorije navela je upotrebu spojenih kontejnera nakon što se iz njih isele stradalnici kojima se dovršavaju nove kuće ili stanovi.