Novinar Antun Petračić
Povijesne Petrinjske legende i priče objavljene u stripu: Autor je ilustrator i dizajner Tomislav Škrljac
Usred petrinjskog parka, pokraj meteorološkog stupa, uz glazbeni paviljon, blizu bakrenih žaba s gologuzim dječacima na vodoskoku… skupina djece se lovi, utrkuje, dozivlje i smišlja nove igre, samo neka su akcijske, borbene i pustolovne. Kakve rado i često gledaju na svojim računalima!
S klupe usred Strossmayerova šetališta gleda ih gospodin s francuskom kapom i karakterističnimvelikim naočalama, u njem će odrasli Petrinjci prepoznati umirovljenog Ivana Rizmaula, učitelja povijesti brojnim naraštajima osnovnoškolaca Petrinje.
Gospodin u parku utišao je djecu od strke i primirio od jurnjave, okupio oko sebe i poveo im priče i legende o povijesti Petrinje – početak je knjige-stripa Petrinjske legende i priče, autora, ilustratora, pisaca idizajnera Tomislava Škrljca, rodom iz našeg grada.
Ovo tiskano izdanje Turističke zajednice Grada Petrinje objavljeno uz pokroviteljstvo Grada, a predstavljeno u Gradskoj munjari Petrinje, vizualni je izričaj onih kazališno-scenskih izvedbi originalnih petrinjskih priča i legendi koje je Turistička zajednica izvorno pripremala i u ljetne noći javnosti pokazala prije nekoliko godina.
Iz toga ciklusa originalnih predstava izvođenih po gradskom kupalištu, u parku-šetalištu i na rukometnom igralištu, talentirani T. Škrljac svojim ilustracijama sada ukoričenih u strip, prenio je starinui tradiciju priča i legendi iz povijesti našeg kraja, za koje se znade daleko u prošlost i prenosi u sadašnjost s naraštaja na naraštaj.
U stripu-knjizi najprije se crtežom i tekstom opisuje nastanak turske utvrde godine 1592. na utoku Petrinjčice u Kupu i početak novog grada na sadašnjem mjestu od 10. VIII 1594., a s imenom Petrinja, prema onome starom gradu koji je nekog postojao blizu današnjeg Jabukovca-Kraljevčana.
Druga priča vodi još dalje u prošlost, usrednjovjekovnu Petrinju i u ljubav Doroteje i Martina Frankopana, pa prelazi u „Prokletnik s Peckog jezera“, iznenada nestalog i presušenog, a o čemu je ostala priča Ivana pl. Trnskog.
U stare legende spada i ljubav siromašnog ribara Ive i Katarine, kćeri plemenitaša, a u petrinjskoj povijestinema veće junakinje od Cvijete Brestovske, iz vremena otpora osmanlijskom zulumu, čije su ženska hrabrost i odlučnost nadahnuli muškarce-branitelje Hrvatske s lijeve obale rijeke Kupe na organizaciju obrane od turske sile.
Jednako je zanimljiva, dramatična i akcijska priča o strašnoj noći na Klinac gradu, a na koncu ovog zamišljenog susreta s povjesničarom u parku, razigrana djeca razišla su se s novim znanjem i poukama, uz uzvik „Živjela igra, jer dok je god živa igra, živi smo i mi“.
Ova strip knjiga temelji se na podacima pokojnog dr.sc. Ivice Goleca iz „Povijest grada Petrinje 1240.-1592.-2014“ te raznih objava Ivana Rizmaulaiz povijesti Petrinje, o čemu je osobno na predstavljanju predložio nastavak iznošenja u javnost drugih sličnih legendi i priča.
Voditeljica razvoja turističkih proizvoda u TZ Grada Petrinje Ivanka Držaj vratila je sjećanja na kronologiju pripreme i namjene ovog stripa, a autor ilustracija Tomislav Škrljac kazao kako je osnovna ideja bila pričanje o tradiciji, metafora o Petrinji ispričana kroz likove i događaje, a s djecom kao simbolima budućnosti.
–Petrinja se sada poslije potresa naveliko obnavlja i gradi i vjerujem da ćemo imati grad s novim bojama zgrada, novim svjetlom i novim ljudima, a vratiti Petrinjce koji su zbog raznih razloga morali otići. Sa svima njima će se stvarati nove legende i priče – kazala je gradonačelnica Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes.
U povijesnim kostimima iz vremena zbivanja priča i događaja, dijelove kazališno- scenskih prikaza Prokletnika s Peckog jezera izveo je Vid Bešlić, a monolog iz Legende o Cvijeti Brestovskoj sudionica originalne predstave Matea Baković- Andrić.
Dovršen i ukoričeni strip Petrinjske legende i priče predstavljen je u Gradskoj munjari uz ranije postavljenu izložbu izvornih ilustracija za ovo izdanje, te ostalim tablama crno-bijelih i kolor crteža. Još par dana, do konca srpnja, mogu se pogledati u ovom novom gradskom prostoru na nasipu uz Petrinjčicu. Munjara je otvorena tjednom poslijepodne, subotom prijepodne, a strip knjiga dostupna u Turističkoj zajednici.
Svakom posjetitelju na promociji darovana je besplatno, uz posvetu i potpis osobno autora T. Škrljca. O povijesti Petrinje kroz ovaj strip izravno će saznavati i polaznici Dječjeg vrtića Petrinjčica, jer je ravnateljica Jasna Mikulić preuzela šest primjeraka, za kutić s knjigama u svakom od šest odjela u toj gradskoj odgojno-obrazovnoj predškolskoj ustanovi.