14 C
Petrinja
Sunday, October 13, 2024
spot_img

Rat prije rata već u jesen prije 34 godine: Petrinjska sjećanja na oružani napad u petak 28. rujna 1990.

Novinar: Antun Pettačić

Ove jako kišovite i zahladnjele subote, Petrinja se sjeća 34. godine unazad, na onaj suhi, topli, sunčani petak 28. rujna 1990. kada je u ovom gradu i širem kraju počelo prvo agresivno javno ratno ludilo zavedenih i iz manipuliranih Srba s Banovine. 

Već u noći toga četvrtka na petak, počeo je oružani prepad pristaša tadašnje Srpske demokratske  stranke   izravnim napadom na zgradu Policijske postaje, a svo vrijeme uz neprestano klicanje i veličanje Srbije. Teroristička skupina od oko 20 pripadnika radikalnog krila SDS-a kod Drvne industrije Finel oružano je prije ponoći presrela tri vozila MUP-a Petrinje u prijevozu pješačkog naoružanja na sigurno čuvanje u Sisak i primorala vraćanje u Petrinju. Odmetnici su ubrzo u 2,30 sati toga petka vatrogasnom sirenom JVP pozvali svoje sumišljenike na  okupljanje kod zgrade policijske postaje, gdje su do svitanja dovezeni u oko 20 autobusa. Blokirali su taj dio Mažuranićeve ulice, počeli se junačiti i hrabriti, nasrnuli na čuvare skladišta i uspjeli nasilno oteti dio dovezenog  pričuvnog naoružanja. Ujutro su još jače pokazali mržnju prema hrvatskim oznakama na pročelju policijske zgrade, nabacivali se kamenjem na policajce u osiguranju, a učestalo vikali „Ovo je Srbija“, derali se „Ovo je naše“, iako su (kao) u noćno-dnevne demonstracije stigli u Petrinju za očuvanje Jugoslavije, a nisu je nijednom spomenuli (I?).  

Nasilni pridošlice s Banovine fizički su nasrnuli, oteli i oštetili opremu HTV-ovih novinara Zdravka Strižića i MIhaela Gajdeka, zapalili motorić Borislava Bešlića, a sve češće ulazili u obližnju trgovinu (više je nema) na uglu Mažuranićeve – Duge ulice i za snaženje hrabrosti istrijebili veliku količinu boca raznog alkohola.

Unatoč stalnim pozivima napadnutih  na mirno razilaženje, napadače   na  policiju  Petrinje s hrvatskim oznakama rastjerala je  tek intervencija pripadnika Prvog hrvatskog redarstvenika iz Zagreba pod vodstvom generala Marka Lukića.

Od toga dana u Petrinji je ostalo 20-tak tih redarstvenika, ranjen je Josip Božićević, a kasnije u nametnutom Domovinskom ratu poginula su dva aktivna i deset pričuvnih pripadnika policije Petrinje. 

Njima 12-torici na današnju 34. obljetnicu neprijateljskog napada iz rujna 1990. u predvorju novoobnovljene zgrade udovice poginulih Mirjana Lovreković i Ivančica Marinović otkrile su spomen ploču, postavljenu za prijatelje, suborce, ratnike čuvare mira u ratnom vremenu progonstva od Udruge hrvatskih branitelja policije Petrinja.

Trajno spomen obilježje s portretima na crnom mramoru sada imaju Đuro Lovreković, Zdravko Marinović, Ivan (Ivica) Bugarin, Đuro Horvat, Mato Horvat, Ivica Mrazovac, Borislav (Boris) Medved, Andrija Rokić, Darko Čorak, Branko Mareković, Ivan Palaić i Ivan Mlađenović.   

Ploču sjećanja i ne zaborava za živote ugrađene u slobodnu domovinu blagoslovio je župnik iz Hrastovice don Mate Bašić, u nazočnosti don Ivana Borića, policijskog kapelana PU Sisačko-moslavačke i Filipa Sabalja, župnog vikara crkve sv. Lovre. 

Ovi svećenici su ujedno uz blagdan zaštitnika hrvatske policije sv. Mihaela, danas prijepodne u župnoj crkvi sv. Lovre u Petrinji su slavili svetu misu za sve poginule, nestale i umrle hrvatske policajce, branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu Grada Petrinje.

U organizaciji MUP-a, Policijske uprave SMŽ i Policijske postaje Petrinja prijepodne  je također svečano godišnje polaganje vijenaca i svijeća održano ispred spomen obilježja s prednje strane policijske zgrade u Ul. Ivana Mažuranića.  

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles