Novinar: Antun Petračić
Blagdan Svi sveti (kod Petrinjaca još i Sisvete) ogrnuti maglom, a potom slično prijepodne na Dušni dan, ali kasnije pod suncem – bilo je ovo jesensko vrijeme u petrinjskom kraju za dva glavna godišnja sjećanja na one u vječnosti bliske, drage, voljene, neprežaljene…
Grobovi prepuni cvijeća, uz njih obvezatno zapaljene svijeće, jednaka slična slika na 24 groblja Grada Petrinje kojima upravlja tvrtka Komunalac.
Za ovogodišnje spomen dane sjećanja temeljito su uređena sva počivališta, a na onom glavnom groblju sv. Benedikta dotrajao središnji križ iz 1988. godine zamijenjen je sličnim novim trometarskim hrastovim raspelom, uz iste svete poruke s četiri strane obojenog postolja: Blago mrtvima koji umiru u Gospodinu… Slava Kristu kralju vjekova kojem sve živi… Ja sam uskrsnuće i život… Koji svoje mrtve štuje, budućnost si bolju snuje…
Po grobovima su brojni epitafi, uklesane poruke, natpisi sjećanja i počasti: Odviše si bio dobar da bi bio zaboravljen… Mir vječni… Vječno mjesto… Tihi dom…
Na sv. Benediktu u sastavu svake parcele, a za ovo groblje već se priprema novo proširenje, ostavlja se sve više prostora za aleje urni.
U kapelici ovog najvećeg groblja na području Petrinje služena je i glavna blagdanska sveta misa, a uoči Svi svetih Grad Petrinja kod novog križa organizirao je polaganje vijenca i paljenje svijeća za sve pokojne hrvatske branitelje, civilne žrtve Domovinskog rata i preminule građane Petrinje.
I podno spomenika masovnih grobnice iz 4-godišnje okupacije našeg zavičaja tijekom Domovinskog rata, u ova dva dana s početka studenoga naveliko su stavljani svijeće i cvijeće. U tzv. Žicinoj šumi pokraj Nove bolnice na periferiji Petrinje već 23 godinu uzastopno na Dušni dan Hrvatski domobran Petrinje i Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Grada Petrinje organiziraju komemoraciju za 100-200 nevinih civilnih žrtava mučki ubijenih i masakriranih 1945. od srpsko-komunističko – partizanskih zločinaca. U sivo i maglovito prijepodne ove subote, molilo se i podsjećalo na Hrvate čije kosti iz poraća 2. svjetskog rata još uvijek prekrivaju trava i grane razraslih stabala šume.