Knjiga FIZIKA – pojavnost, ideje i formulacije elektronička je knjiga otvorenog pristupa i otvorenog sadržaja koja nudi široki raspon fizikalnih tema ne samo studentima fizike ili fizičarima-profesionalcima već i široj, inženjerskoj i matematički pismenoj, javnosti zainteresiranoj za probleme i fenomene suvremene fizike.
U vremenu kad u fizikalnoj literaturi prevladavaju, s jedne strane, standardno ujednačeni kursovi opće fizike s bezbrojnim varijacijama numeričkih zadataka za samoučenje, a s druge strane znanstveno-popularna literatura u kojoj su čak i najsloženiji fizikalni pojmovi pojednostavljeni do banalnosti, ova knjiga pokušava naći srednji put koristeći prikaz fizikalnih koncepata spregnutih plauzibilnim matematičkim aparatom.
Knjiga ima dugačku povijest nastanka. Okosnicu knjige čine tekstovi koje je profesor Boran Leontić pripravio za svoje studente dok je osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća bio nositelj četiri-semestralnog kolegija Opća fizika na zagrebačkom PMF-u. Tekstovi inspirirani zabilješkama s predavanja nobelovca Richarda Feynmana održanih na Caltechu od 1961. do 1964. narativom slijede uvriježeni raspored fizikalnih tema na kolegiju opće fizike: mehanika, elektromagnetizam, valne pojave, optika i termodinamika. Sam materijal obiluje brojnim originalnim zabilješkama, komentarima i matematičkim izvodima koji po svom sadržaju i formi daleko nadmašuju oblik kondenzirane skripte kreirane za pomoć studentima koji nisu vični učenju iz literature na stranom jeziku.
Stjecajem okolnosti taj se rukopis, kodiran u LaTeX-u i bez ijedne ilustracije, u elektroničkoj formi na disketi našao kod profesora Darka Androića koji je na zagrebačkom PMF-u godinama bio nositelj dvo-semestralnog kolegija Uvod u opću fiziku za matematičare. Ideja fuzije edukacijskih materijala dva, osim po imenu, potpuno različita kolegija, dvojice fizičara različite generacijske i znanstvene provenijencije isprva se nije činila ostvarivom. Prvenstveno je trebalo razriješiti izostanak ilustriranja postojećih tekstualnih sadržaja. U prvoj iteraciji profesor Androić prikupio je, što iz svoje arhive, što iz internetskih izvora, preko pet stotina, više ili manje adekvatnih, ilustracija fizikalne problematike koja se izlaže u knjizi. Pored mjestimično disonantnih tonova prisutnih u tekstu pisanom tijekom dugog vremenskog razdoblja stilom dva potpuno različita autora prijelomom je dominirala stilska kakofonija eklektično prikupljenih ilustracija. U tom se momentu u projekt uključila dr. Vlasta Horvatić, jednako kao i prof. Androić studentica prof. Leontića i poklonica Feynmanovih lekcija iz fizike. Svojim talentom potpuno je promijenila vizualni izgled knjige, te fizikalnim znanjem unaprijedila brojne ne samo izgledom neatraktivne već i sadržajno netočne slikovne predloške.
Za osam mjeseci intenzivnog rada na tekstu i slikama i kroz svakodnevnu komunikaciju Vlasta i Darko su uspjeli uobličiti i stilski ujednačiti materijale u beta verziju prezentabilnu široj javnosti. Prema riječima iz predgovora knjiga je još daleko od svoje finalne verzije s obzirom da postoje brojni elementi koje bi trebalo unaprijediti. Autori očekuju da će otvorenim pristupom knjizi osigurati ne samo veću vidljivost fizike u populaciji već i potaknuti svoje kolege fizičare, osobito one koji s njima dijele fascinaciju djelom Richarda Feynmana, da se aktivno uključe u popravak i nadopunu do sada objavljenih materijala. Knjiga je, za sada, objavljena u vlastitoj internetskoj nakladi. Otvorenom e-formom knjige želi se kreirati aktualno i precizno formulirano fizikalno štivo.
Internet Archive:
https://archive.org/details/fizika
WordPress:
https://androic.wordpress.com/fizika