Novinar: Antun Petračić
U dugoj povijesti premnogih petrinjskih udruga, društava, klubova i sličnih udruženja vezanih uz i za život domaćih ljudi, važno mjesto i visoki položaj drži Društvo Hrvatska žena, za Hrvatsku utemeljeno 1921. u Zagrebu, a odmah prvi ogranak 30.srpnja 1921. osnovan upravo u Petrinji.
Ova opstojnost zadržana je kroz vrijeme: baštini rad od osnutka do nasilnog ukidanja 1942., zabrane za komunizma, ali s obnovom 1990. neprekidno do sada.
U ove adventske dane prosinca 2024. znana i cijenjena gradska udruga predstavila je svoju knjigu Hrvatska žena – čuvarice petrinjske baštine. Odabran je pravi naslov za svekoliko djelovanje društva kroz povijest u čuvanju hrvatskog identiteta, kulture, običaja, tradicije…
Zbirno: „Djelujući na humanitarno-karitativnom, nacionalnom, vjerskom i kulturno-prosvjetnom planu, ustrajno je doprinosila razvoju lokalne zajednice i zaštiti njezinih duhovnih vrijednosti te kulturne baštine. Domoljublje i promicanje vjerskih uvjerenja, volonterizam i empatija za socijalno potrebite bili su pritom ključne poluge djelovanja od osnutka do današnjih dana“ recenziju premijernog izdanja zaključio je dr. med. specijalista Boris Vrga.
„Ova je knjiga napisana iz zahvalnosti i poštovanja prema svim članicama Udruge Hrvatska žena Petrinja. Onima koje su je osnovale, onima koje to još uvijek jesu i onima koji više nisu među nama“- nadodana je posveta na početnoj stranici.
Iz godine u godinu, uporno, sadržajno i marljivo, zatajno i bez isticanja, ali s puno kvalitete i potreba, sadašnje članice ove humanitarne, dobrotvorne, domoljubne, vjerske i nacionalne udruge uvijek su među svojim Petrinjcima.
U javnosti su vidljive vlastitim barjakom društva i u specifičnoj svečanoj prepoznatljivoj crno-bijeloj odori, a radom u tradicijske nakane. U ovoj njihovoj novoj knjizi opisane su i ilustracijama potvrđene sve silne manifestacije, brojna događanja, susreti, okupljanja, proslave i svečanosti…
Među inim, neizostavne su njihove redovite proljetne izložbe „Uskrsna svjetlost“ i u to vrijeme čuvanje Isusova groba u župnoj crkvi sv. Lovre, na svako Lovrenčevo u Čarobnom kutiću gradskog parka postavljen dugačak stol prepun slastica i pića za svakog dobrodošlog, redovita blagdanska hodočašća među kojima je upravo Hrvatska žena Petrinje pokrenula molitveno-zavjetnu hodnju na Veliku Gospu do svetišta u Gori, svake jeseni uključivanje u Dane sjećanja na rujan 1991. i sličnu obilježbu stradavanja Hrvata iz Petrinje i okolice…
Držeći se poslanja da su „čuvarice sjećanja na običaje i tradiciju“ objavljivane su njihove publikacije s receptima slanih i slatkih jela uz proslavu Uskrsa i Božića, pa savjeti o spravljanju posnih jela, kao i posebno sadržajna knjiga Mirisi sjećanja…
Sada su pedantno i dokumentirano objavljeni popisi članica od obnove 1990. i onih kojih više nema, te životopisi po abecednom redu…
Udruga Hrvatska žena Petrinja okupila je puno gospođa iz grada i okolice, 1921. godine za prvu predsjednicu izabrana je Marija Kleščić, nakon obnove društva punih 33 godina vodila je Mira Bešlić, a sada je čelnica Marija Dujnić.
Ova je gospođa i otvorila svečanost promocije knjige, čestitke i pohvale izrekla je gradonačelnica Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes, a slično se pridružio i zamjenik sisačko-moslavačkog župana Mihael Jurić.
Iscrpan društveno-povijesni osvrt na ovu udruge s proširenim sagledavanjem cijelog razdoblja iznio je recenzent knjige Boris Vrga, stručni pogled pripremila je lektorica Božica Vuić, emotivni istup imala članica Tonka Pezelj, a Ruža Novaković pročitala uvodni tekst iz knjige od dugogodišnje, i doživotne predsjednice Mire Bešlić, koja sada živi u Varaždinu i zbog bolesti nije mogla nazočiti.
Predstavljanje publikacije organizirano je u sklopu programa Adventa u Petrinji, zbog čega je ovo vrijeme godišta izvedbom prigodnih pučkih božićnih napjeva označio domaći gradski Vokalni ansambl Petrusice.
Također, Udruga Hrvatska žena zahvalnicama se odužila Gradu Petrinji i Sisačko moslavačkoj županiji, te zaslužnim pojedincima na pomoći, potpori i uzajamnoj suradnji, a kod medija ovo priznanje primio je potpisani novinar za ranije napise u dnevnom tisku i redovno na PS-Portal.eu.
Članice Hrvatske žene Petrinje i ovog su puta potvrdila svoj ustaljeni običaj: nakon promocije knjige-dokumenta počastile su vlastito izrađenim domaćim kolačima, donesenih iz svojih kuhinja raznovrsnih, različitih, finih, slasnih, slanih i slatkih. Istovremeno, muževi članica poveli su brigu o domaćim žesticama… Uz čestitke i samoposlugu oko stola, tako je završio večernji prosinački doživljaj: ponosnim domaćicama na čast, zadovoljnim gostima u slast!