Novinar: Antun Petračić
Društvo Hrvatski domobran osnovano je čak 1868.godine i u tome dugom vremenu u raznim sustavima vladanja negirano, gušeno i zabranjivano, ali se obnavljalo i vraćalo, pa je takvo sada ponovno djelatno i aktivno.
Ovu udrugu ima i Grad Petrinja, a njeni članovi nazočili su redovitoj godišnjoj izvještajnoj skupštini, kao i lani održanoj u dvorani novog Veteranskog centra.
Predsjednik Mirko Putrić uvodno je u povjesnici društva naredao osnovu Hrvatskog domobrana, po vremenu nastanka jedne od najstarijih domoljubnih organizacija. Ukidali su je u kraljevini Jugoslaviji, zabranila komunistička vlast, za NDH je postojala kao regularna i redovita oružana snaga, ponovo je uspostavljena s novom samostalnom Hrvatskom, a pobjedi u Domovinskom ratu pridonijele i suvremene domobranske postrojbe, među kojima je bila i 12. pukovnija Petrinje…
Hrvatski domobran Petrinje kontinuirano njeguje domoljubne uspomene i rodoljubna sjećanja iz prošlosti i sadašnjosti.
-Štitimo hrvatski duh, širimo interese hrvatskog bića, imamo važnost i u mirnodopsko vrijeme – kazao je Mirko Putrić, a činjeno tijekom 2024. slično će nastaviti u ovoj godini.
Taj program iznio je potpredsjednik društva Darko Dumbović, nabrajanjem aktivnosti kontinuiranog obilaska više mjesta stradanja hrvatskog naroda u 2. svjetskom ratu i poraću, posebno komemoriranje na masovnom stratištu poslije okončanja rata 1945. u predjelu Žicina šuma kod Nove bolnice u Petrinji, molitvu uz križ na groblju sv. Benedikta, obilježavanje Međunarodnog dana totalitarnih režima i Dana hrvatskog domobrana, hodočašća u Udbinu, Našice, Križevce, Macelj i dr., na dan sjećanja u Škabrnju ili Vukovar, sudjelovanje u svim spomen manifestacijama Grada Petrinje, posebno obljetnicama ustrojavanja postrojbi iz obrambenog, oslobodilačkog i pravednog Domovinskog rata.
Naveo je i obvezu masovnijeg odlaska članstva na Mirogoj u Zagrebu na grob prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana na dan njegove smrti, te druge aktivnosti.
Uz pojašnjenje Mirka Putrića, sadržajnom godišnjem programu rada pridodan je i plan eventualnog odlaska u svibnju na komemoraciju u Bleiburg, posebnu zbog 80-obljetnice stradavanja i početka Križnog puta zatočenih Hrvata u ljeto 1945.
Jednoglasnom odlukom dopunjen je Statut udruge s mogućnosti izbora počasnog predsjednika Hrvatskog domobrana Petrinje, a skup su pozdravili i gosti.
Nenad Bužanić, predsjednik Koordinacije udruga iz Domovinskog rata SMŽ, čelnik veterana 2. gardijske brigade HV Grom i vijećnik Grada Petrinje pohvalio je ovu Udrugu „jer si daje puno truda i po tome je prepoznatljiva u Petrinji i Sisačko-moslavačkoj županiji“.
Adrijana Nenadić, potpredsjednica Gradskog vijeća i ravnateljica Veteranskog centra Petrinja također je čestitala na lanjskom radu, trudu i nastojanju „da prolivena krv i muka naših predaka ne budu nikada zaboravljeni, isto kao i naši heroji Domovinskog rata i njihov nemjerljiv doprinos u stvaranju samostalne hrvatske države… Nemojmo se nikada umoriti prenositi povijesnu istinu mlađim naraštajima“ – pozvala je A. Nenadić.
Zamjenik gradonačelnice Ivan Prskalo je istaknuo kako Grad Petrinja cijeni rad ovakvih udruga. „Vi brinete o povijesnoj istini od 1868. i to je bitna činjenica jer kada god su drugi Hrvatima pisali povijest, kad god su Hrvati šutjeli i kada god su Hrvati zaboravljali, događao se Bleiburg, onda su opet Hrvati šutjeli pa se dogodio Vukovar. Treće nam se ne smije dogoditi“, kazao je.
Izaslanica župana Ivana Celjaka bila je Anita Sinjeri Ibrišević, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode Sisačko-moslavačke županije, a uz pozdrave i čestitke obradovala je obećanjem kako će oni povećati sredstva za rad ove udruge. Inače, lani se raspolagalo skromno i trošilo štedljivo, uz prihod-rashod od samo 2.700 eura. U to je pribrojena i članarina, koja se za ovu godinu uplaćivala na kraju Skupštine.






